Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն խնդրել է ուժեղացնել Մայամիում ապրող որդու՝ Յաիրի պահպանությունը, քանի որ կարծում է, որ նա կարող է դառնալ «Իրանի թիրախ», տեղեկացրել է The Times of Israel-ը։
Ինչպես գրել է պարբերականը, Նեթանյահուն խնդրել է պահպանությունն  ուժեղացնել այն տեղեկությունների ֆոնին, որ Իրանը կարող է փորձել մահափորձ կատարել արտասահմանում գտնվող իսրայելցիների դեմ՝ ի պատասխան Թեհրանում հուլիսի 31-ին ՀԱՄԱՍ պաղեստինյան շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեի սպանության։ Յաիր Նեթանյահուն 2023թ. մարտից ապրում է Մայամիում։
Ինչպես գրել է թերթը, խնդրանքն ուղարկվել է հատուկ ծառայություններին։ Միեւնույն ժամանակ, անվտանգության ծառայության անունը չնշած ներկայացուցիչները իսրայելական հեռուստատեսության 12-րդ ալիքի հարցազրույցում ասել են, որ արտասահմանում իսրայելցիների անվտանգության մակարդակը սահմանվում է սպառնալիքի չափով եւ իրավիճակի պարբերական գնահատմամբ։ Նրանք նաեւ նշել են, որ որեւէ նշան, որ Յաիր Նեթանյահուն բախվում է էական սպառնալիքների, չկա, ինչի առնչությամբ Իսրայելի Ընդհանուր անվտանգության ծառայությունը մտադիր չէ ուժեղացնել նրա պահպանությունը։
Ինչպես գրել է The Times of Israel-ը, իսրայելական ԶԼՄ-ներում տեղեկություններից հետո Նեթանյահուի գրասենյակը հերքել է վարչապետի որդու պահպանությունն ուժեղացնելու վերաբերյալ որեւէ խնդրանքի առկայությունը։
Թերթի տվյալներով՝ ներկայում Նեթանյահուի որդուն Մայամիում պահպանում է իսրայելական հատուկ ծառայությունների երկու աշխատակից։ Նա ունի անձնական վարորդ։ Նրա անվտանգության ապահովումը ամսական 55 հազար դոլար արժե։
Անցած շաբաթ իսրայելական 12-րդ հեռուստաալիքը տեղեկացրել էր, որ Մայամիի էլիտար բնակելի համալիրում, որտեղ ապրում է Յաիր Նեթանյահուն, հայտնաբերվել է իր, որը նման է եղել պայթուցիկ սարքի։ Նրա տվյալներով՝ ոստիկանները ստուգել են այն, տագնապը կեղծ էր, միջադեպի ժամանակ Նեթանյահուի որդին շենքում չէր։

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has asked to boost his son’s security detail in recent days, Hebrew media reported on Tuesday, amid reports that Iran could seek to assassinate high-profile Israelis abroad in retaliation for the killing of Hamas leader Ismail Haniyeh in Tehran on July 31, reports The Times of Israel.
According to the reports, in recent days, Netanyahu has sought to heighten the safety measures already in place for his son Yair, who has lived abroad in Miami, Florida since March 2023
The request was submitted to the Advisory Committee for Personal Security by the director-general of Netanyahu’s office Yossi Shelley, Channel 12 reported, adding that Shelley cited concerns that the junior Netanyahu would be targeted by Iran as the reason for his request.
Speaking to Channel 12, however, unnamed security officials said that the level of security granted to Israelis abroad was derived based on the determined threat level and periodic situational assessments. As such, they said that there was no indication that Yair Netanyahu was facing any substantial threats, and as such there was no plan for the Shin Bet to increase his security detail.
In March, it was reported that securing his stay in an extravagant apartment complex in Miami, with a chauffeur and a pair of bodyguards from the Shin Bet’s elite Unit 730, costs the Israeli state an estimated NIS 200,000 ($55,000) a month.