Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալման Ալ Սաուդի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է Իսրայելի վրա միջազգային ճնշումն ուժեղացնելու անհրաժեշտության մասին՝ Գազայի հատվածում մարդկության դեմ հանցագործությունները դադարեցնելու նպատակով։ Այս մասին հայտնել է նախագահի աշխատակազմը։
«Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Իսրայելի կողմից պաղեստինյան տարածքներում իրականացվող ցեղասպանությունը, տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրներ։ Նախագահ Էրդողանը ընդգծել է Իսրայելի վրա միջազգային ճնշումների մեծացման կարևորությունը՝ կապված մարդկության դեմ այն հանցագործությունների հետ, որոնք նա իրականացնում է պաղեստինյան տարածքներում, հատկապես Գազայում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Թուրք առաջնորդը նաև հանդես է եկել Գազայում մշտական հրադադարի հաստատման օգտին՝ ընդգծելով իսլամական երկրների համատեղ ջանքերի կարևորությունը։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в телефонном разговоре с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бен Сальманом Аль Саудом о необходимости усиления давления международного сообщества на Израиль с целью прекращения преступлений против человечности в секторе Газа. Об этом сообщила администрация президента.
«В ходе беседы обсуждались геноцид, совершаемый Израилем на палестинских территориях, региональные и глобальные вопросы. Президент Эрдоган подчеркнул важность усиления давления международного сообщества на Израиль в связи с преступлениями против человечности, который он совершает на палестинских территориях, прежде всего в Газе», - говорится в сообщении.
Турецкий лидер также высказался за установление постоянного режима прекращения огня в Газе, подчеркнув важность совместных усилий исламских стран.