Հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար քաղաքական կուսակցությունների գրանցման գործընթացն ավարտվել է, հայտնում է Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում (ԿԸՀ) գրանցվել է 27 կուսակցություն։
«Քաղաքական կուսակցությունների համար հաջորդ փուլը ենթադրում է կուսակցությունների ցուցակների ներկայացում, որոնց ներկայացման վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 26-ն է։ Օրենսդրության համաձայն, ընտրվող սուբյեկտը կուսակցական ցուցակը պետք է ներկայացնի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահին՝ ընտրությունների օրվանից առաջ ոչ ուշ, քան 30-րդ օրը։ Յուրաքանչյուր կուսակցություն իրավունք ունի ներկայացնելու միայն մեկ կուսակցության ցուցակ։ Կուսակցական ցուցակում պատգամավորության թեկնածուների թիվը չպետք է լինի 30-ից պակաս և 200-ից ավելի: Նույն անձը չի կարող ընդգրկվել կուսակցական տարբեր ցուցակներում: Կուսակցությունների ցուցակները ներկայացնելուց հետո կսկսվի ներկայացված փաստաթղթերի ճշտման գործընթացը, ապա գրանցման գործընթացը»,- ասված է ԿԸՀ-ի տեղեկատվության մեջ։

Процесс регистрации политических партий для участия в парламентских выборах Грузии 26 октября завершен, сообщает ЦИК Грузии.
В Центральной избирательной комиссии (ЦИК) регистрацию прошли 27 партий.
«Следующий этап для политических партий предполагает подачу партийных списков, срок представления которых истекает 26 сентября. Согласно законодательству, избирательный субъект должен представить партийный список председателю ЦИК не позднее 30-го дня до дня выборов. Каждая партия имеет право представить только один партийный список. Число кандидатов в депутаты парламента в партийном списке не должно быть менее 30 и более 200. Не допускается внесение одного и того же лица в разные партийные списки. После подачи партийных списков начнется процесс проверки представленной документации, а затем процесс регистрации», — говорится в информации ЦИК.