Սահմանափակումները, որոնք Արևմուտքն իր վրա դրել է Ուկրաինային աջակցելու հարցում, միայն արտացոլում են նրա վախը, թուլությունը և անվճռականությունը, որոնք բոլորն էլ խթանում են ագրեսորին:
Դրա մասին Politico-ի սյունակում գրել է Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսը։
Էստոնիայի նախագահը հիշել է Բեռլինի պատի փլուզումից և Արևելյան Եվրոպայի մի շարք երկրների անկախացումից հետո հույսի ժամանակը։
«Բայց տևական խաղաղության մեր հույսերը և Եվրոպայում պատերազմի անհնարինության վերաբերյալ մեր հավատը սնանկ դուրս եկան: Այժմ թվում է, թե դժոխքը դատարկվել է, և սատանաներն ազատ են արձակվել, ինչպես 20-րդ դարի չար ստվերները՝ ստալինյան գաղտնի դաշնագրերի, ազդեցության ոլորտների և միջազգային իրավունքի փոխարեն բիրտ ուժի կարոտ մարմնավորող արնախում հրեշներն ջրի երես են ելել»,-ընդգծել է Էստոնիայի նախագահը:
Նրա  համոզմամբ՝ այս դժվարին պահին հենց Արեւմուտքն է իր համար գծեր գծել, որոնք միայն ավելի են խորացնում խնդիրը։
«Այս աշխարհաքաղաքական ճգնաժամում, որն ամենամեծն է տասնամյակների ընթացքում, պետք է բարձր պահենք մեր գլուխներն ու հեռառես լինենք: Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը սև ու սպիտակ է. ագրեսորը Ռուսաստանն է, զոհը՝ Ուկրաինան»,- շեշտել է Էստոնիայի նախագահը։
Ռուսաստանի մտադրությունների մասին ենթադրություններ անելով՝ արևմտյան երկրները սեփական պատը կառուցեցին, պնդում է Կարիսը։ «Մենք գիծ քաշեցինք՝ հավատալով, որ այն հատելը կնշանակի լարվածության սրացում։
Դա ճիշտ չէ: Մեր վախն արդարացված չէ... Այն սահմանափակումները, որոնք մենք դրել ենք մեզ համար, բազմիցս վարկաբեկվել են։ Դրանք միայն արտացոլում են մեր վախը, թուլությունն ու անվճռականությունը՝ այս ամենը սնում է ագրեսորին, քաջալերում, մեծացնում նրա ախորժակը»,- ​​համարում է Էստոնիայի նախագահը։ Նա ընդգծել է, որ սահմանափակումներն անարդար են, անբարոյական և վնասակար։
Կարիսը հիշեցրել է 1987 թվականին Ռոնալդ Ռեյգանի ելույթը Բեռլինում, որտեղ նա դիմում էր պատի պահապաններին պարզ, բայց հզոր ուղերձով. «Քանդիր այս պատը»: Եվ երկուսուկես տարի անց՝ 1989 թվականի նոյեմբերի 9-ին, բեռլինցիները դա արեցին։
«Տասնամյակներ անց մենք ինքներս պարադոքսալ կերպով պատ ենք կառուցում՝ ստիպելով Ուկրաինային սեփական ճակատամարտը մղել դրա համար՝ ոտքերը քարշ տալով, բախվելով ռուսական նոր հարձակումներին և ամեն օր ավելի շատ զոհեր տալով: Այսպիսով, վերաձևակերպելով Ռեյգանին, ես ասում եմ բոլորիս. Եկեք քանդենք սահմանափակումների այս պատը»,– գրել է Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսը։

The restrictions the West has placed on itself in supporting Ukraine only reflect its fear, weakness and indecisiveness - all of which fuel the aggressor. This is what Estonian President Alar Karis wrote in a column for Politico.
The Estonian president recalled a time of hope after the fall of the Berlin Wall and the independence of several Eastern European countries.
“But our hopes for a lasting peace and our belief in the impossibility of war in Europe have failed,” Karis said.
And in his view, in these difficult times, the West has drawn lines for itself that only exacerbate the problem.
By making assumptions about Russia's intentions, Western countries have built their own wall, Karis argued.
“We drew a line, believing that crossing it would mean escalation.
That is not true! Our fear is unjustified... The limits we have set for ourselves have been discredited repeatedly. They only reflect our fear, weakness and indecision - all this feeds the aggressor, encourages him, increases his appetite,” the Estonian president said.
He emphasized that the restrictions are unjust, immoral and harmful.
Karis recalled Ronald Reagan's speech in Berlin in 1987, in which he addressed the guards of the wall with a simple but powerful appeal: “Tear down this wall!”. And two and a half years later, on November 9, 1989, Berliners did just that.
“Decades later, we are paradoxically building the wall ourselves, forcing Ukraine to fight its own battle over it, waddling on, facing new Russian attacks and bearing more casualties every day.
Therefore, paraphrasing Reagan, I appeal to all of us: Let's break down this wall of restrictions!” - wrote Alar Karis.