Սահմանափակումները, որոնք Արևմուտքն իր վրա դրել է Ուկրաինային աջակցելու հարցում, միայն արտացոլում են նրա վախը, թուլությունը և անվճռականությունը, որոնք բոլորն էլ խթանում են ագրեսորին:
Դրա մասին Politico-ի սյունակում գրել է Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսը։
Էստոնիայի նախագահը հիշել է Բեռլինի պատի փլուզումից և Արևելյան Եվրոպայի մի շարք երկրների անկախացումից հետո հույսի ժամանակը։
«Բայց տևական խաղաղության մեր հույսերը և Եվրոպայում պատերազմի անհնարինության վերաբերյալ մեր հավատը սնանկ դուրս եկան: Այժմ թվում է, թե դժոխքը դատարկվել է, և սատանաներն ազատ են արձակվել, ինչպես 20-րդ դարի չար ստվերները՝ ստալինյան գաղտնի դաշնագրերի, ազդեցության ոլորտների և միջազգային իրավունքի փոխարեն բիրտ ուժի կարոտ մարմնավորող արնախում հրեշներն ջրի երես են ելել»,-ընդգծել է Էստոնիայի նախագահը:
Նրա  համոզմամբ՝ այս դժվարին պահին հենց Արեւմուտքն է իր համար գծեր գծել, որոնք միայն ավելի են խորացնում խնդիրը։
«Այս աշխարհաքաղաքական ճգնաժամում, որն ամենամեծն է տասնամյակների ընթացքում, պետք է բարձր պահենք մեր գլուխներն ու հեռառես լինենք: Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը սև ու սպիտակ է. ագրեսորը Ռուսաստանն է, զոհը՝ Ուկրաինան»,- շեշտել է Էստոնիայի նախագահը։
Ռուսաստանի մտադրությունների մասին ենթադրություններ անելով՝ արևմտյան երկրները սեփական պատը կառուցեցին, պնդում է Կարիսը։ «Մենք գիծ քաշեցինք՝ հավատալով, որ այն հատելը կնշանակի լարվածության սրացում։
Դա ճիշտ չէ: Մեր վախն արդարացված չէ... Այն սահմանափակումները, որոնք մենք դրել ենք մեզ համար, բազմիցս վարկաբեկվել են։ Դրանք միայն արտացոլում են մեր վախը, թուլությունն ու անվճռականությունը՝ այս ամենը սնում է ագրեսորին, քաջալերում, մեծացնում նրա ախորժակը»,- ​​համարում է Էստոնիայի նախագահը։ Նա ընդգծել է, որ սահմանափակումներն անարդար են, անբարոյական և վնասակար։
Կարիսը հիշեցրել է 1987 թվականին Ռոնալդ Ռեյգանի ելույթը Բեռլինում, որտեղ նա դիմում էր պատի պահապաններին պարզ, բայց հզոր ուղերձով. «Քանդիր այս պատը»: Եվ երկուսուկես տարի անց՝ 1989 թվականի նոյեմբերի 9-ին, բեռլինցիները դա արեցին։
«Տասնամյակներ անց մենք ինքներս պարադոքսալ կերպով պատ ենք կառուցում՝ ստիպելով Ուկրաինային սեփական ճակատամարտը մղել դրա համար՝ ոտքերը քարշ տալով, բախվելով ռուսական նոր հարձակումներին և ամեն օր ավելի շատ զոհեր տալով: Այսպիսով, վերաձևակերպելով Ռեյգանին, ես ասում եմ բոլորիս. Եկեք քանդենք սահմանափակումների այս պատը»,– գրել է Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսը։

Ограничения, которые Запад наложил на себя в поддержке Украины, лишь отражают его страх, слабость и нерешительность – все это подпитывает агрессора. Об этом президент Эстонии Алар Карис написал в колонке для Politico.
Президент Эстонии вспомнил о времени надежд после падения Берлинской стены и получения независимости рядом восточноевропейских стран.
«Но наши надежды на длительный мир и наша вера в невозможность войны в Европе потерпели крах. Сейчас кажется, что ад опустел, а дьяволы вышли на волю, как и злые тени XX века – упыри, воплощающие тоску по сталинским тайным пактам, сферам влияния и грубой силе вместо международного права – вынырнули на поверхность», – отметил Карис.
И по его мнению, в это сложное время Запад сам нарисовал для себя линии, которые только обостряют проблему.
«В этом геополитическом кризисе – крупнейшем за последние десятилетия – мы должны держать голову высоко поднятой и быть дальновидными. Война России против Украины – черно-белая: Россия – агрессор, Украина – жертва», – подчеркнул президент Эстонии.
Делая предположения о намерениях России, западные страны построили собственную стену, утверждает Карис.
«Мы провели линию, считая, что ее пересечение будет означать эскалацию.
Это неправда! Наш страх неоправданный... Ограничения, которые мы сами себе установили, неоднократно дискредитировались. Они лишь отражают наш страх, слабость и нерешительность – все это подпитывает агрессора, подбадривает его, увеличивает его аппетит», – считает президент Эстонии.
Он подчеркнул, что ограничения являются несправедливыми, аморальными и вредными.
Карис вспомнил речь Рональда Рейгана в Берлине 1987 года, в которой он обратился к стражам стены с простым, но мощным призывом: «Снесите эту стену!». И через два с половиной года, 9 ноября 1989 года, берлинцы это сделали.
«Десятилетия спустя мы парадоксальным образом сами строим стену, заставляя Украину вести свою битву из-за нее, ковыляя, сталкиваясь с новыми российскими атаками и неся ежедневно все больше жертв.
Поэтому, перефразируя Рейгана, я обращаюсь ко всем нам: Давайте разрушим эту стену ограничений!» – написал Алар Карис.