ԱՄՆ-ն Ուկրաինային տրամադրել է իր խոստացված զինամթերքի 83%-ը, ՀՕՊ միջոցների 67%-ը և կրակային հզորության 60%-ը այն բանից հետո, երբ Կոնգրեսը հաստատել է Ուկրաինային լրացուցիչ ֆինանսավորումը 2024 թվականի ապրիլին: Այս մասին ճեպազրույցում ասել է Պենտագոնի խոսնակ Փեթ Ռայդերը։
Բանախոսին հարցրել են, թե այս տարվա ընթացքում որքան օգնություն է ստացել Ուկրաինան ԱՄՆ-ից։
«Լրացուցիչ ֆինանսավորման ընդունումից մինչև հոկտեմբերի կեսերը մենք Ուկրաինա ենք մատակարարել մեր պահեստներից խոստացված կարևոր զինամթերքի 83%-ը»,- ասել է նա։
Խոսքը 155 մմ տրամաչափի հրետանային արկերի, HIMARS GMLRS համակարգերի հրթիռների, Patriot և NASAMS համակարգերի զինամթերքի և այլնի մասին է։
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն տրամադրել է իր խոստացված հակաօդային պաշտպանության այլ հնարավորությունների 67%-ը, ներառյալ Stinger-ի և HAWK-ի հրթիռները:
«Եվ մենք կատարեցինք կրակի հետ կապված մեր պարտավորությունների 60%-ը, ներառյալ փոքր ռումբերը և 105 մմ զինամթերքը», - ասել է Ռայդերը:
Պենտագոնի ներկայացուցչի խոսքով՝ ամերիկյան պահեստներից զենքի մատակարարումները շարունակվում են մի քանի օր կամ շաբաթ։ Եթե սարքավորումներից որևէ մեկը վերանորոգման կարիք ունի, այն արագ վերականգնվում և ուղարկվում է Ուկրաինա։

The US has provided Ukraine with 83 percent of its promised munitions, 67 percent of its air defense assets, and 60 percent of its firepower ever since Congress approved additional funding for Ukraine in April, Pentagon press secretary Pat Ryder announced at Tuesday’s press briefing of the US Department of Defense.
The Pentagon press secretary was asked how much military aid Ukraine received from the US so far this year.
"Between the passage of the supplemental and the middle of last month, we've delivered to Ukraine, 83 percent of the critical munitions that we've committed from stock, including a 155 millimeter artillery rounds, GMLRs, Patriot, NASAMS, missiles, and more," Ryder said. “We've also delivered 67 percent of other critical air defense commitments including Stingers and Hawk missiles and we've delivered 60 percent of the fire's capabilities we have committed including small diameter bombs and 105 millimeter ammunition.”
According to the Pentagon press secretary, “When we draw down equipment that's immediately available from our stocks, we ship it within days or weeks.”
“If it's something that's not immediately available because it requires repairs, we repair it as quickly as possible and then ship it [to Ukraine] immediately after,” Ryder added.