ՀԱՊԿ բոլոր պարտավորությունները Հայաստանի հանդեպ պահպանվում են։ Այս մասին ասել է կազմակերության գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Տասմագամբետովը։
Նրա խոսքով՝ վերջին ժամանակներս Հայաստանի եւ կազմակերպության միջեւ ստեղծված ձեւաչափը առաջին հերթին Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության որոշումն է։
«...Այնուամենայնիվ, մենք ելնում ենք այն բանից, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մեր դաշնակիցն է, եւ մեր բոլոր պարտավորությունները Հայաստանի հանդեպ պահպանվում են։ Հայաստանը ցանկացած ժամանակ կարող է վերադառնալ լիածավալ մասնակցության կազմակերպության աշխատանքում, որեւէ առարկություն չկա»,- ավելացրել է Տասմագամբետովը։

All obligations of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) towards Armenia are maintained, said CSTO Secretary General Imangali Tasmagambetov.
According to him, the recently created format between Armenia and the CSTO is first and foremost the decision of the military and political leadership of Armenia.
"Nevertheless, we proceed from the fact that the Republic of Armenia is our ally, and all our obligations towards Armenia are maintained. Armenia can return to full-scale participation in the work of the organization at any time; there is no objection," added the CSTO Secretary General.