Ուկրաինայի իշխանությունները, ԵՄ անդամները եւ ԱՄՆ որոշ օրենսդիրներ դեմ կլինեն ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հակամարտության կագավորման ցանկացած առաջարկի, քանի որ հնարավոր պլանը չի ներառի Ուկրաինայի անդամակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին։ Այսպիսի կարծիք են հայտնել վերլուծաբանները եւ հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակիցները, տեղեկացրել է Reuters գործակալությունը։
Թրամփի առաջարկները «կբախվեն [Վլադիմիր] Զելենսկու դիմակայությանը, որը Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին նշել է որպես «հաղթանակի պլանի» կարեւոր կետ»։ ԵՄ երկրների ղեկավարությունում եւ ԱՄՆ Կոնգրեսում եւս խոչընդոտներ կստեղծեն Սպիտակ տան ղեկավարի համար, որպեսզի համաձայնությունը ՌԴ-ի հետ անհասանելի լինի եւ մարտական գործողությունները շարունակվեն։
Գործակալությունը ավելացրել է, որ արդյունքում Թրամփը կարող է ճնշման ավելի քիչ լծակներ ունենալ, քան ակնկալում է, որպեսզի «Կիեւին ստիպի նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ», քանի որ Ուկրաինայի դաշնակիցներն արդեն պատրաստակամություն են հայտնել ավելացնել ռազմական օգնությունը, իսկ ԱՄՆ գործող նախագահ Ջո Բայդենը «շարունակում է զենք ուղարկել» ՌԴ-ի դեմ պայքարի համար։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն արդեն հայտնել էր, որ Կիեւը չի համաձայնի անվտանգության ոչ մի երաշխիքի, բացի ՆԱՏՕ-ին լիիրավ անդամակցությունից։ Անունը չնշած ուկրաինացի պաշտոնյան The Wall Street Journal թերթին տեղեկացրել է, որ իշխանություններն Արեւմուտքից կպահանջեն 126 մլրդ դոլար 2025թ ռազմական կարիքների համար։

Власти Украины, члены ЕС и некоторые законодатели в США выступят против предложений избранного главы американской администрации Дональда Трампа по урегулированию конфликта, поскольку возможный план не будет включать вступления Украины в Североатлантический альянс. Такое мнение высказывают аналитики и бывшие сотрудники спецслужб, сообщило агентство Reuters.
Отмечается, что, по их мнению, предложения Трампа «столкнутся с противодействием со стороны [Владимира] Зеленского», который обозначил вступление Украины в НАТО как ключевой пункт собственного «плана победы». В руководстве стран ЕС и Конгрессе США также будут чинить препятствия главе Белого дома, чтобы соглашение с Россией оказалось недостижимым и боевые действия продолжились.
Агентство добавило, что в результате у Трампа может оказаться меньше рычагов давления, чем он рассчитывал, чтобы «заставить Киев сесть за стол переговоров», поскольку союзники Украины уже выразили готовность увеличить военную помощь, а действующий президент США Джо Байден «продолжает отправлять оружие» для борьбы с РФ.
Ранее МИД Украины уже заявил, что Киев не согласится ни на какие гарантии безопасности, кроме полноправного членства в НАТО. Неназванный украинский чиновник сообщил газете The Wall Street Journal, что власти потребуют у Запада $126 млрд на военные нужды в 2025 году.