Հարավային Կորեայի կառավարող «Քաղաքացիական ուժ» կուսակցության նախագահ Հան Դոն Հունը հրաժարական է տվել նախագահ Յուն Սոկ Յոլի իմփիչմենթի հայտարարումից հետո։ Այս մասին տեղեկացրել է Yonhap գործակալությունը։
«Այլեւս նպատակահարմար չեմ համարում կուսակցությունում նախագահելը։ Ես թողնում եմ կուսակցության նախագաիի պաշտոնը բարձրագույն խորհրդի ցրումից եւ նրա անդամների հրաժարականից հետո»,- ասել է նա, որի խոսքերը մեջբերել է գործակալությունը։ Կուսակցության ղեկավարությունն անցնում է արտակարգ կոմիտեին։
Հան Դոն Հունը ներողություն է խնդրել ռազմական դրություն մտցնելու համար համերկրացիների եւ «Քաղաքացիական ուժի» կողմնակիցների առջեւ, որոնց զգացումները վիրավորվել են նախագահի իմփիչմենթի պատճառով։ Դեկտեմբերի 14-ին Հարավային Կորեայի խորհրդարանը իմփիչմենթ է հայտարարել նախագահ Յուն Սոկ Յոլին, որը դեռ պետք է հաստատի Սահմանադրական դատարանը։ Հան Դոն Հունը նշել է, որ չի ափսոսում իր որոշման համար Յուն Սոկ Յոլին պաշտոնից հեռացնելու հարցում։

Председатель южнокорейской правящей партии «Гражданская сила» Хан Дон Хун подал в отставку после объявления парламентом президенту Юн Сок Ёлю импичмента. Об этом сообщило агентство Yonhap.
«С роспуском высшего совета [партии] в связи с уходом в отставку его членов больше не представляется возможным нормальное выполнение обязанностей в качестве председателя партии. Я покидаю пост председателя партии», - сказал политик, чьи слова приводит агентство. С уходом в отставку Хан Дон Хуна руководство в партии переходит к чрезвычайному комитету.
Хан Дон Хун извинился за введение военного положения перед согражданами и сторонниками «Гражданской силы», чувства которых были задеты из-за импичмента президента. 14 декабря парламент Южной Кореи объявил импичмент президенту Юн Сок Ёлю, который еще должен подтвердить Конституционный суд. Хан Дон Хун отметил, что не сожалеет о своем решении поддержать отстранение Юн Сок Ёля от должности.