ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է այս տարի վերջ տալ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմին։ Սակայն դա պետք է արվի ոչ միայն արագ, այլև Ուկրաինայի համար արդարացի և հուսալի կերպով՝ ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում ունեցած ելույթի ժամանակ։ Այս մասին հայտնում է РБК-Украина-ն։
Զելենսկին նշել է, որ Ուկրաինան լավ հարաբերություններ ունի Թրամփի հետ։
«Բայց մենք ունենք այնպիսի պրագմատիկ ժամանակ, և մեզ համար շատ կարևոր է, որ լրացուցիչ ձայները, որոնք երբեմն Թրամփի շուրջը ապատեղեկատվական կամ ռուսամետ դիրքորոշում են հասցնում, մեզ համար շատ կարևոր է, որ Եվրոպան բարձրաձայն լինի և որ Թրամփի շուրջ ավելի շատ ձայներ լինեն, որպեսզի նա հստակ հասկանա մանրամասներն ու ռիսկերը, որոնք կարող են առաջանալ ապագայում և շատ արագ»,- ընդգծել է Ուկրաինայի նախագահը։
Նա պատմել է, որ Թրամփի հետ իր զրույցի ժամանակ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ ամեն ինչ կանի այս տարի Ուկրաինայում պատերազմն ավարտելու համար։
«Ես նրան ասացի, որ մենք ձեր գործընկերն ենք, ուզում ենք այս տարի ավարտել պատերազմը, բայց ոչ միայն արագ, այլ արդար, վստահելի մեզ համար: Մենք ամեն ինչ կանենք դրա համար»,- հավելել է Զելենսկին։

Президент США Дональд Трамп хочет закончить войну России против Украины в этом году. Однако это нужно сделать не только быстро, но и справедливо и надежно для Украины, заявил президент Украины Владимир Зеленский  во время выступления на Всемирном экономическом форуме в Давосе, передает РБК-Украина.
Зеленский отметил, что у Украины хорошие отношения с Трампом.
«Но мы имеем такое прагматичное время, и для нас очень важно, чтобы лишние голоса, которые иногда вокруг Трампа доносят дезинформационную позицию, или пророссийскую, для нас очень важно, чтобы Европа была громкая и чтобы голосов вокруг Трампа было больше, чтобы он четко понимал детали и риски, которые могут быть в будущем, причем очень быстро», - подчеркнул президент Украины.
Он рассказал, что во время его разговора с Трампом, американский президент заявлял, что будет делать все, чтобы закончить войну в Украине в этом году.
«Я ему сказал, что мы ваш партнер, мы хотим закончить войну в этом году, но не просто слово быстро, а справедливо, надежно для нас. Мы будем делать все для этого», - добавил Зеленский.