ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի բանագնաց Մորգան Օրթագուսը մտադիր է հինգշաբթի իր այցի ընթացքում Լիբանանի առաջնորդներին հստակորեն հայտարարել, որ ԱՄՆ-ը չի հանդուրժի «Հըզբոլլահ»-ի և նրա դաշնակիցների անվերահսկելի ազդեցությունը նոր կառավարության ձևավորման գործում», հայտնում է Reuters-ը։
Ըստ վարչակազմի ներկայացուցչի՝ արևմտյան դիվանագետի և տարածաշրջանային կառավարությունների աղբյուրների, ուղերձը կլինի այն, որ Լիբանանը կբախվի հետագա մեկուսացման և տնտեսական փլուզման, քանի դեռ այն չի ձևավորել կառավարություն, որը հավատարիմ կմնա բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին և շիական շարժման ազդեցության թուլացմանը:
ԱՄՆ պատվիրակությունը՝ Մերձավոր Արևելքի հարցերով հատուկ բանագնաց Մորգան Օրթագուսի գլխավորությամբ, կհանդիպի նորընտիր նախագահ Ջոզեֆ Աունի, վարչապետ Նաուաֆ Սալամի և խորհրդարանի խոսնակ Նաբիհ Բերիի հետ։ Ավելի քան երեք շաբաթ առաջ Սալամին հանձնարարվել էր ձևավորել կառավարություն, որտեղ ղեկավար պաշտոններն ավանդաբար բաժանվում են Լիբանանի կրոնական համայնքների միջև՝ իշխանության բաշխման վաղեմի համակարգին համապատասխան:
Սակայն ԱՄՆ-ը ձգտում է սահմանափակել «Հըզբոլլահ»-ի ազդեցությունը լիբանանյան իշխանությունների վրա՝ փորձելով օգուտ քաղել Իսրայելի հետ անցած տարի պատերազմում ունեցած խմբավորման պարտությունից:
ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան շեշտել է, որ Վաշինգտոնը չի «ընտրում» կաբինետի առանձին անդամներին, այլ ուզում է ապահովվել, որ «Հըզբոլլահ»-ը ներգրավված չէ կառավարությունում. «Պատերազմ եղավ, և «Հըզբոլլահը» պարտություն կրեց, և նրանք պետք է մնան պարտված»,-հավելել է պաշտոնյան։ -Դուք չեք ուզում, որ որևէ մեկը կոռումպացվի։ Սա Լիբանանի համար նոր օր է: «Հըզբոլլահը» պարտվել է, և նոր կառավարությունը պետք է հաշտվի այս նոր իրողության հետ»:

U.S. President Donald Trump's envoy Morgan Ortagus intends to make clear to Lebanese leaders during her visit on Thursday that the U.S. will not tolerate “unchecked influence by Hezbollah and its allies to form a new government,” Reuters reported.
According to an administration official, a Western diplomat and regional government sources, the message will be that Lebanon faces further isolation and economic collapse unless it forms a government committed to reform, rooting out corruption and weakening the influence of the Shiite movement.
A U.S. delegation led by Morgan Ortagus, deputy special envoy for the Middle East, will meet with newly elected President Joseph Aoun, Prime Minister-designate Nawaf Salam and Parliament Speaker Nabih Berri. Salam was tasked more than three weeks ago with forming a government in which leadership positions are traditionally shared among Lebanon's religious communities under a long-standing power-sharing system.
But the U.S. is seeking to limit the influence Hezbollah will have in an effort to capitalize on the defeat the group suffered in its war with Israel last year.
“It's important for us to set the tone for what we think the new Lebanon should be in the future,” a senior U.S. administration official said, while asserting that Washington did not ‘pick’ individual cabinet members but ensured that Hezbollah was not involved in the government.
“There was a war and Hezbollah was defeated and they should remain defeated,” the official added. - You don't want anyone to be corrupted. This is a new day for Lebanon. “Hezbollah has been defeated, and the new government must conform to this new reality.”