ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Եգիպտոսի արտգործնախարար Բադր Աբդել Աթին երկուշաբթի օրը Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկել են Գազայի հատվածի կառավարման և անվտանգության հարցերը: Այս մասին ասված է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Թեմմի Բրյուսի գրավոր հայտարարության մեջ։
Ռուբիոն «կրկնել է սերտ համագործակցության կարևորությունը Գազայում հետկոնֆլիկտային կառավարման և անվտանգության ծրագրերի իրականացման համար», - ասել է նա: Պետքարտուղարը նաեւ ընդգծել է, որ արմատական պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը «այլեւս երբեք չի կարողանա կառավարել Գազայի հատվածը կամ սպառնալ Իսրայելին»։
Երկու երկրների արտգործնախարարները խոսել են նաև «Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումների մասին, ներառյալ ներառական կառավարման անհրաժեշտությունը և թույլ չտալ, որ երկիրը որպես ցատկահարթակ օգտագործվի ահաբեկիչների համար կամ սպառնա իր հարևաններին»: Ռուբիոն և Աբդել Աթին նաև վերահաստատել են երկկողմ համագործակցության կարևորությունը խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման համար։
Եգիպտոսի արտգործնախարարը երկուշաբթի Ռուբիոյի հետ հանդիպման սկզբում հայտարարել է, որ Մերձավոր Արևելքում խաղաղություն կարող է ձեռք բերվել, բայց դա պետք է լինի այնպիսի պայմաններով, որոնք կապահովեն պաղեստինցիների օրինական իրավունքները, հատկապես՝ սեփական պետություն ստեղծելու նրանց իրավունքը:

Госсекретарь США Марко Рубио и глава МИД Египта Бадр Абдель Аты обсудили в понедельник на встрече в Вашингтоне вопросы, касающиеся управления сектором Газа и обеспечения в нем безопасности. Об этом говорится в письменном заявлении руководителя пресс-службы Госдепартамента США Тэмми Брюс.
По ее словам, Рубио «вновь отметил важность тесного сотрудничества для реализации планов по постконфликтному управлению и обеспечению безопасности в Газе». Госсекретарь также подчеркнул, что радикальное палестинское движение ХАМАС «никогда больше не сможет управлять Газой или угрожать Израилю».
Руководители дипведомств двух стран также говорили о «событиях в Сирии, включая необходимость инклюзивного управления и предотвращения того, чтобы страна была использована в качестве плацдарма для террористов или для создания угрозы ее соседям». Рубио и Абдель Аты также подтвердили важность двустороннего сотрудничества с целью укрепления мира и обеспечения безопасности.
Глава МИД Египта заявил в понедельник в начале встречи с Рубио, что мир на Ближнем Востоке может быть заключен, однако необходимо, чтобы это произошло на условиях, которые обеспечивали бы соблюдение законных прав палестинцев, особенно их права на создание своего государства.