ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն աշխատանքից ազատել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) գլխավոր տեսչին։ Այս մասին հայտնել է The Hill թերթը, որին այս տեղեկությունը հաստատել է իրազեկ զրուցակիցը։
Ինչպես նշվել է, դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ վերահսկիչ գործակալությունը հրապարակել է հաշվետվություն արտաքին օգնության սառեցման քննադատությամբ։
Թերթը գրել է, որ տեղի ժամանակով ժամը 18-ին մոտ աշխատանքից ազատվել է USAID գլխավոր տեսուչ Փոլ Մարտինը։ Զրուցակցի խոսքով՝ աշխատանքից ազատման պատճառները չեն ներկայացվել։
Նշվել է, որ երկուշաբթի՝ փետրվարի 10-ին, Մարտինի գրասենյակը հրապարակել է 6 էջանոց հաշվետվություն, որտեղ նշվել է, թե ինչպես է պետդեպարտամենտի կողմից արտասահմանյան օգնության ծրագրերի վերջին դադարը եւ USAID աշխատակիցների կրճատումները «ռիսկեր եւ մարտահրավերներ ստեղծել USAID 8,2 մլրդ դոլարի մարդասիրական օգնության համար, որը պարտադիր էր վճարման համար, բայց չի վճարվել»:
«Մասնավորապես, USAID գործող վերահսկողության մեխանիզմները, թեեւ նախկինում հայտնաբերված թերություններով, այժմ հիմնականում չեն գործում՝ հաշվի առնելով վերջին հրահանգները եւ անձնակազմի գործողությունները»,- նշվել է հաշվետվությունում:
Օրենքով, գրել է թերթը, վարչակազմը պարտավոր է գլխավոր տեսչին ազատելուց առաջ 30 օրվա ընթացքում այդ մասին տեղեկացնել Կոնգրեսին՝ պատճառների նշմամբ։
Գլխավոր տեսուչները պատասխանատու են պետական ​​մարմիններում չարաշահումների, խարդախությունների եւ վատնումների հետաքննության եւ ստուգումների համար: Նրանք կարող են աշխատել մի քանի վարչակազմերում, ինչպես նաեւ հրապարակել իրենց առաջարկներն ու հետաքննությունների բացահայտումները:
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը աշխատանքի առաջին օրերին դադարեցրել է USAID միջազգային օգնության ֆինանսավորումը գործակալության միջոցով, որը Թրամփը, ըստ իրեն, ցանկանում է լուծարել։

President Donald Trump’s White House fired the inspector general for the US Agency for International Development (USAID) on Tuesday, a day after the watchdog office issued a report that was critical of the foreign assistance freeze, a source familiar with the matter confirmed to The Hill, the latter reports.
USAID’s Inspector General Paul Martin was reportedly fired around 6 p.m. local time. No reason was given for his termination, the source added.
Martin’s office published a 6-page report on Monday outlining how the recent State Department’s pause on foreign assistance programs and cutting down the USAID’s staff created “risks and challenges to the safeguarding and distribution of USAID’s $8.2 billion in obligated but undisbursed humanitarian assistance.”
“Specifically, USAID’s existing oversight controls—albeit with previously identified shortcomings—are now largely nonoperational given these recent directives and personnel actions,” the office wrote in the report.
Under the law, the administration is required to give 30-day notice to Congress prior to terminating an inspector general and give reasons why.
Inspectors general are tasked with leading investigations and audits into the abuse, fraud and waste of a government agency they are tied to. They can serve in multiple administrations and also release recommendations and findings of their probes.