Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային և գլոբալ հարցեր։
Էրդողանը վստահեցրել է, որ Թուրքիան իր ուժերի ներածին չափով անում է ամեն ինչ՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունը դադարեցնելու համար և կշարունակի ջանքեր գործադրել արդար և կայուն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները։ Թուրքայի նախագահը նշել է, որ Անկարան ակտիվորեն շփվում է պատերազմող կողմերի առաջնորդների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ ձգտելով հակամարտության դիվանագիտական ​​լուծմանը։
Ըստ Էրդողանի՝ «արդար և կայուն խաղաղությունը հնարավոր է», սակայն դրան հասնելու համար անհրաժեշտ է միջազգային հանրության աջակցությունը։ Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան կողմ է պատերազմների դադարեցմանը ոչ միայն տարածաշրջանում, այլ ամբողջ աշխարհում, և ակնկալում է, որ միջազգային խաղացողներն իրենց ներդրումը կունենան Անկարայի՝ խաղաղություն հաստատելու ջանքերին։
Կողմերը քննարկել են նաև անվտանգության հարցերն ու համաշխարհային մարտահրավերների պայմաններում միջազգային համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունը։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan held telephone talks with NATO Secretary General Mark Rutte to discuss regional and global issues.
Erdogan assured that Turkey is doing its best to end the conflict between Russia and Ukraine and will continue its efforts to achieve a just and sustainable peace, Turkish media reported. He noted that Ankara is actively interacting with the leaders of the warring parties, as well as with representatives of international organizations, seeking a diplomatic solution to the conflict.
According to Erdogan, “a just and sustainable peace is possible,” but the support of the world community is necessary to achieve it. He emphasized that Turkey is in favor of ending wars not only in the region but around the world and expects international players to contribute to Ankara's peace efforts.
The sides also discussed security issues and the need to strengthen international cooperation in the face of global challenges.