Միացյալ Նահանգները հաջող ռազմական գործողություն իրականացրեց Իրանի դեմ և խլեց միջուկային ռումբը Թեհրանի «ձեռքից»։ Այս կարծիքն է հայտնել  ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth Social-ում։
«Երեկ մենք հասանք տպավորիչ ռազմական հաջողության՝ խլելով «ռումբը» ուղիղ նրանց ձեռքից։ Իսկ նրանք կօգտագործեին այն, եթե կարողանային», - պնդել է պետության ղեկավարը։ Ըստ Թրամփի, «երեկվա հարձակումը Վաշինգտոնի լիակատար և բացարձակ հաղթանակ էր»։
Թրամփը կտրուկ քննադատել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական ​​անդամ Թոմաս Մեսիին, որն Իրանի վրա ամերիկյան հարվածները որակել է երկրի սահմանադրության խախտում։ Նախագահը հայտարարել է, որ Հանրապետական ​​կուսակցությունում նախնական ընտրություններում կաջակցի իր կուսակցի մրցակցին։
Այս տարվա մարտին ԱՄՆ ազգային հետախուզության տնօրեն Թուլսի Գաբարդը հայտարարել էր, որ ամերիկյան հետախուզական գործակալությունները Թեհրանի կողմից միջուկային զենք ստեղծելու ուղղությամբ աշխատանքի որևէ նշան չեն տեսնում։ Բացի այդ, նրա տվյալներով, Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին չի թույլատրել վերսկսել միջուկային զենքի մշակման ծրագիրը, որը կասեցվել էր 2003 թվականին: Միևնույն ժամանակ, Գաբարդը ընդգծել է, որ ԱՄՆ հետախուզությունը ուշադիր հետևում է Իսլամական Հանրապետության գործունեությանը միջուկային ոլորտում:

Соединенные Штаты провели успешную военную операцию против Ирана и вырвали ядерную «бомбу из рук» Тегерана. Такое мнение высказал президент США Дональд Трамп в Truth Social.
«Вчера мы добились впечатляющего военного успеха, вырвав «бомбу» прямо у них из рук. А они бы использовали ее, если бы могли!»- утверждал глава государства. По его версии, «вчерашняя атака была полной и абсолютной победой» Вашингтона.
Трамп подверг резкой критике члена Палаты представителей Конгресса США республиканца Томаса Мэсси, который назвал нанесение американской стороной ударов по Ирану нарушением конституции страны. Президент заявил, что будет поддерживать соперника своего однопартийца на праймериз в Республиканской партии.
В марте этого года директор Нацразведки США Тулси Габбард заявила, что американские спецслужбы не видят признаков работы Тегерана по созданию ядерного оружия. Также, по ее данным, верховный лидер Ирана Али Хаменеи не санкционировал возобновление программы разработки ядерных вооружений, приостановленной в 2003 году. При этом Габбард подчеркивала, что разведывательное сообщество США осуществляет тщательный мониторинг деятельности исламской республики в ядерной сфере.