Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վստահություն է հայտնել Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու մոտալուտության հարցում, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները։
«Ես հավատում եմ, որ Հարավային Կովկասը կգտնի այն խաղաղությունը, որին այդքան երկար է ձգտում էր»,- ասել է Էրդողանը։
Ըստ նրա՝ Սպիտակ տանը համաձայնագրերի ստորագրումը զգալի խթան է հաղորդել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Էրդողանը նշել է, որ կողմերը հաղթահարել են իրենց տարաձայնությունների մեծ մասը և մոտենում են խաղաղության համաձայնագրի վերջնական փուլին։
Նա ասել է նաև, որ մանրամասն բանակցություններ է վարել ինչպես Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, այնպես էլ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ ընդգծելով, որ երկու առաջնորդներն էլ «նայում են նույն ուղղությամբ»։
Ըստ նրա՝ «Իլհամ Ալիևը Զանգեզուրի միջանցքի հարցում ավելի մեծ վստահություն է ցուցաբերում»։
Էրդողանը վստահ է, որ խաղաղության հասնելը նոր հնարավորություններ կբացի տարածաշրջանի համար. կվերսկսվեն երկաթուղային և ճանապարհային կապերը, կբացվեն սահմանային անցակետերը, ինչը դրական ազդեցություն կունենա, առաջին հերթին, առևտրի վրա։
Նա հավելել է, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրները, դրանց թվում՝ Թուրքիան, կշահեն դրանից։
«Ժամանակի ընթացքում և՛ Ռուսաստանը, և՛ Իրանը կհասկանան, որ իրենց վախերն անտեղի էին»,- եզրափակել է Էրդողանը։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has expressed confidence in the nearness of achieving peace in the South Caucasus, Turkish media report.
"I believe that the South Caucasus will find the peace it had been striving for for so long," Erdogan said.
According to him, the signing of the agreements at the White House on August 8 has given a significant impetus to the process of normalizing of relations between Armenia and Azerbaijan. Erdogan noted that the two countries have overcome most of their differences and are approaching the final phase of a peace agreement.
Also, the Turkish president said that he had held detailed talks with both Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, and stressed that both leaders are "looking in the same direction."
According to him, “Ilham Aliyev is showing greater confidence in the Zangezur corridor issue.”
Erdogan is confident that achieving peace will open up new opportunities for the region: railway and road connections will be resumed, border checkpoints will be opened, and this will have a positive impact—first of all—on trade.
He added that all countries in the region, including Turkey, will benefit from this.
“Over time, both Russia and Iran will realize that their fears were unfounded,” the Turkish president concluded.