Ուկրաինայի պատճառով երրորդ համաշխարհային պատերազմ չի լինի, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Ես չեմ սկսել այս պատերազմը, դա Բայդենի համաձայնությունն էր։ Ես եկա, եւ դա լիակատար անկարգություն էր։ Դա կարող էր հանգեցնել երրորդ համաշխարհային պատերազմի։ Դա տեղի չի ունենա»,- հավաստիացրել է նա։
Թրամփի խոսքով, երբ նա երկրորդ անգամ եկավ Սպիտակ տուն, այդ պատերազմն ընթանում էր ամբողջ թափով։
«Երբ ես աշխատում էի, այդ մասին անգամ չէին էլ մտածում։ Չորս տարի ոչ ոք այդ մասին չի խոսել... Այդ ամենը տեղի ունեցավ շատ վատ որոշումների պատճառով, որոնք ընդունվեցին»,- ասել է նա։
ԱՄՆ նախագահը տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ պատերազմում միայն անցած շաբաթ զոհվել է ավելի քան 7 հազար մարդ։
«Դա չի ազդում մեր երկրի վրա։ Մենք ամերիկացիներ չենք կորցնում։ Բայց նրանք  կորցնում են ռուսաստանցիներ, ուկրաինացիներ, գերազանցապես զինվորներ։ Եվ մենք կարծում ենք, որ մեզ կհաջողվի կանգնեցնել դա։ Ես կարծում եմ, որ նախագահ Պուտինի հետ իմ հարաբերությունների շնորհիվ դա տեղի կունենա շատ արագ»,- նշել է Թրամփը։

Президент США Дональд Трамп заявил, что третьей мировой войны из-за Украины не произойдет.
Во время пресс-конференции Трамп в очередной раз подчеркнул, что вторжение России в Украину произошло не при его каденции на посту президента США.
«Я не начинал эту войну. Это соглашение Байдена. Я пришел, и это был полный беспорядок. Это могло привести к Третьей мировой войне. Этого не произойдет», - заверил он.
По словам Трампа, когда он во второй раз пришел в Белый дом, эта война была в самом разгаре.
«Когда я шел, об этом даже не думали. Четыре года никто об этом не говорил... Все это произошло из-за очень плохих решений, которые были приняты», - сказал он.
Президент США сообщил, что на войне между Россией и Украиной только на прошлой неделе погибло более 7 тысяч человек.
«Это не влияет на нашу страну. Мы не теряем американцев. Но они теряют россиян, украинцев, преимущественно солдат. И мы считаем, что нам удастся это остановить. Я думаю, что благодаря моим отношениям с президентом Путиным это произойдет очень быстро», - высказался Трамп.