Իսրայելի իշխանությունները երկուշաբթի օրը բացել են «Քերեմ Շալոմ» և «Քիսուֆիմ» անցակետերը՝ Գազայի հատվածի հետ իրենց սահմանի հարավային և կենտրոնական հատվածներում։ Այս մասին հայտնել է Իսրայելի 12-րդ հեռուստաալիքը։
Հեռուստաալիքի հաղորդմամբ՝ այս երկու անցակետերը փակվել են կիրակի օրը, այն բանից հետո, երբ այդ առավոտյան երկու իսրայելցի զինվորներ սպանվել են հարավային անկլավի Ռաֆահ քաղաքի մոտակայքում՝ արմատական ​​​​զինյալների կրակոցներից: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մեղադրել է ՀԱՄԱՍ-ին հրադադարի խախտման մեջ և հրամայել է իսրայելական զինվորականներին «գործողություններ ձեռնարկել»: Այնուհետև իսրայելական բանակը հարվածների շարք էր հասցրել ամբողջ անկլավով, հարձակվելով տասնյակ թիրախների վրա, ինչից հետո հոկտեմբերի 19-ի երեկոյան հայտարարել էր, որ վերականգնել է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը Գազայի հատվածում։
Ըստ Ynet պորտալի տվյալների, երկուշաբթի օրը Իսրայել են ժամանել խաղաղապահ առաքելությունների գծով ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը և ԱՄՆ նախագահի փեսա Ջարեդ Քուշները։ Axios պորտալի տեղեկությունների համաձայն՝ նրանց այցը նվիրված կլինի Գազայի հատվածում հրադադարի ռեժիմի կայունացմանը և կողմերի միջև խաղաղ համաձայնագրի հաջորդ փուլի իրականացմանը անցնելու կոնկրետ քայլերի մշակմանը։
Ավելի վաղ Axios-ը և Իսրայելի Kan պետական հեռուստառադիոընկերությունը հայտնել էին, որ Ուիթքոֆը և Քուշները պետք է այս շաբաթ ժամանեն Իսրայել։ Նշվում էր նաև, որ ամերիկյան պատվիրակությանը կարող է միանալ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։ Ավելի ուշ, կիրակի օրը, Վենսը հաստատել է, որ Վաշինգտոնը «մոտակա օրերին» Իսրայել կուղարկի իր բարձրաստիճան ներկայացուցչին և չի բացառել, որ դա հենց ինքը կլինի։

Israeli authorities reopened the Kerem Shalom and Kissufim border crossings with the Gaza Strip on Monday, located in the southern and central parts of the border, Israel’s Channel 12 reported.
According to the channel, the crossings had been closed on Sunday morning after two Israeli soldiers were killed near the southern Gaza city of Rafah by militant gunfire. Prime Minister Benjamin Netanyahu accused Hamas of violating the ceasefire and ordered the Israeli military to “take action.” In response, the Israel Defense Forces launched a series of strikes across the enclave, targeting dozens of sites. Later that evening, on October 19, the army announced that the ceasefire regime in Gaza had been restored.
According to the Ynet news portal, U.S. Special Envoy for Peacekeeping Missions Steven Witkoff and Jared Kushner, the son-in-law of U.S. President Donald Trump, arrived in Israel on Monday. As reported by Axios, their visit is aimed at stabilizing the ceasefire in Gaza and developing concrete steps for moving to the next phase of a peace agreement between the parties.
Earlier, both Axios and Israel’s Kan public broadcaster reported that Witkoff and Kushner were expected to visit Israel this week. It was also noted that U.S. Vice President J.D. Vance might join the delegation. On Sunday, Vance confirmed that Washington would send a senior representative to Israel “in the coming days,” adding that he might personally lead the visit.