Իսրայելի իշխանությունները երկուշաբթի օրը բացել են «Քերեմ Շալոմ» և «Քիսուֆիմ» անցակետերը՝ Գազայի հատվածի հետ իրենց սահմանի հարավային և կենտրոնական հատվածներում։ Այս մասին հայտնել է Իսրայելի 12-րդ հեռուստաալիքը։
Հեռուստաալիքի հաղորդմամբ՝ այս երկու անցակետերը փակվել են կիրակի օրը, այն բանից հետո, երբ այդ առավոտյան երկու իսրայելցի զինվորներ սպանվել են հարավային անկլավի Ռաֆահ քաղաքի մոտակայքում՝ արմատական ​​​​զինյալների կրակոցներից: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մեղադրել է ՀԱՄԱՍ-ին հրադադարի խախտման մեջ և հրամայել է իսրայելական զինվորականներին «գործողություններ ձեռնարկել»: Այնուհետև իսրայելական բանակը հարվածների շարք էր հասցրել ամբողջ անկլավով, հարձակվելով տասնյակ թիրախների վրա, ինչից հետո հոկտեմբերի 19-ի երեկոյան հայտարարել էր, որ վերականգնել է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը Գազայի հատվածում։
Ըստ Ynet պորտալի տվյալների, երկուշաբթի օրը Իսրայել են ժամանել խաղաղապահ առաքելությունների գծով ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը և ԱՄՆ նախագահի փեսա Ջարեդ Քուշները։ Axios պորտալի տեղեկությունների համաձայն՝ նրանց այցը նվիրված կլինի Գազայի հատվածում հրադադարի ռեժիմի կայունացմանը և կողմերի միջև խաղաղ համաձայնագրի հաջորդ փուլի իրականացմանը անցնելու կոնկրետ քայլերի մշակմանը։
Ավելի վաղ Axios-ը և Իսրայելի Kan պետական հեռուստառադիոընկերությունը հայտնել էին, որ Ուիթքոֆը և Քուշները պետք է այս շաբաթ ժամանեն Իսրայել։ Նշվում էր նաև, որ ամերիկյան պատվիրակությանը կարող է միանալ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։ Ավելի ուշ, կիրակի օրը, Վենսը հաստատել է, որ Վաշինգտոնը «մոտակա օրերին» Իսրայել կուղարկի իր բարձրաստիճան ներկայացուցչին և չի բացառել, որ դա հենց ինքը կլինի։

Власти Израиля открыли в понедельник контрольно-пропускные пункты «Керем-Шалом» и «Кисуфим» на юге и в центральной части своей границы с сектором Газа. Об этом сообщил 12-й канал израильского телевидения.
По его данным, эти два КПП были закрыты в воскресенье после того, как утром того же дня в районе города Рафах на юге анклава в результате обстрела со стороны радикалов были убиты двое израильских военных. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обвинил движение ХАМАС в нарушении режима прекращения огня и дал ВС указание «принять меры». Затем израильская армия нанесла серию ударов по всему анклаву, атаковав десятки целей, после чего вечером 19 октября заявила, что возобновила соблюдение режима прекращения огня в секторе Газа.
По данным портала Ynet, в понедельник в Израиль прибыли спецпосланник президента США по миротворческим миссиям Стивен Уиткофф и зять американского президента Джаред Кушнер. По информации портал Axios, их визит будет посвящен стабилизации режима прекращения огня в секторе Газа и разработке конкретных шагов по переходу сторон к реализации следующего этапа мирного соглашения.
Ранее Axios и израильская гостелерадиокомпания Kan сообщали о том, что Уиткофф и Кушнер должны приехать в Израиль на этой неделе. Также отмечалось, что к американской делегации может присоединиться вице-президент США Джей Ди Вэнс. Позже в воскресенье Вэнс подтвердил, что Вашингтон направит в Израиль своего высокопоставленного представителя «в ближайшие дни», и не исключил, что это будет он сам.