Ադրբեջանի արտադրության նավթամթերքով շարժակազմը շարժվել է և գալիս է Հայաստան։ Շատ մանրամասների չեմ տիրապետում, բայց գիտեմ, որ մեկ գնացք է գալիս։ Այս մասին դեկտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ողջունել է իրադարձությունների նմանատիպ զարգացումը՝ հավելելով, որ առևտուրը իրականացվել է մասնավոր ընկերությունների միջև, բայց հենց «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունն» է, որ համապատասխան քաղաքական պայմաններ է ստեղծել։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ քաղաքական մակարդակով նույնպես պայմանավորվածություններ են եղել հնարավորությունների վերաբերյալ, հավելելով, որ երկու երկրների գործարար շրջանակներին այդ մասին կտեղեկացվի և համապատասխան հետաքրքրության դեպքում նրանք գործարքներ կկնքեն:

Из Азербайджана в Армению направляется один поезд с нефтепродуктами, но точно не знаю, о каких объемах идет речь. Об этом в беседе с журналистами 18 декабря заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он приветствовал такое развитие событий, добавив, что торговля ведется между частными компаниями, но именно «установленный между Арменией и Азербайджан мир» создал соответствующие политические условия.
«Конечно, были также договоренности на политическом уровне о возможностях, бизнес-кругам двух стран об этом будет сообщено и при соответствующем интересе они заключат сделки», - подчеркнул Пашинян.