ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը Սպիտակ տանը հանդիպում է ունեցել Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Այս մասին հայտնում է դեսպանությունը:
Նորանշանակ դեսպանների համար կազմակերպված միջոցառման շրջանակներում կայացած հանդիպման ժամանակ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ցուցաբերած հետևողական ջանքերի, ինչպես նաև օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ձեռք բերված պատմական համաձայնության և ստորագրված փաստաթղթերի համար։
Իր հերթին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհավորել է հայ ժողովրդին՝ ընդգծելով, որ վերջինս արժանի է կայուն խաղաղության և վերահաստատել է իր անվերապահ աջակցությունը խաղաղությանն ուղղված գործընթացներին։
Նախագահ Թրամփը առանձնակիորեն ընդգծել է նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջնորդությունն ու նրա նշանակալի դերակատարությունը հաստատված խաղաղության գործընթացում։
Նախագահ Թրամփը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել նաև անձնական մակագրությամբ նվեր՝ ի նշան բարձր գնահատանքի։

Посол Армении в США Нарек Мкртчян встретился с президентом США Дональдом Трампом в Белом доме. Об этом сообщило посольство РА.
В ходе встречи, состоявшейся в рамках мероприятия для новоназначенных послов, посол Нарек Мкртчян поблагодарил президента США Дональда Трампа за его последовательные усилия по установлению мира между Арменией и Азербайджаном, а также за историческое соглашение и подписанные в Белом доме 8 августа документы.
В свою очередь, президент США Дональд Трамп поздравил армянский народ, подчеркнув, что он заслуживает прочного мира, и подтвердил свою безоговорочную поддержку мирным процессам.
Президент Трамп также особо отметил лидерство премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и его значительную роль в налаживании мирного процесса.
Президент Трамп также вручил премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну подарок с личной надписью в знак высокой признательности.