«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում ՊԵԿ–ի համար գործունեության  մեծ դաշտ է բացվելու։ Այս մասին ասյօր՝ ՊԵԿ–ում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այդ դաշտը կապված է TRIPP ուղի նախագծի իրագործման գործնական փուլի հետ։ Մենք  2026 թվին գործնական փուլ ենք մտնելու,  բայց այս առիթը, ինչպես ասել եմ, օգտագործելու ենք մեր բոլոր մաքսային կետերում տեխնիկական և բովանդակային հագեցվածության բոլորովին նոր մակարդակի հասնելու համար։
Սա մեզ համար մարտահրավեր է, բայց մյուս կողմից էլ շատ մեծ հնարավորություն է,  որովհետև մենք այսօր, 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի համաձայնությունների բերումով, ժամանակակից բոլոր տեխնոլոգիաներին հասանելիության հնարավորություն ունենք, և այդ տեխնոլոգիաները մեզ օգնելու են, որպեսզի ավելի որակով իրականացնենք մեր աշխատանքը։ Ընդ որում՝ մենք զարգացումներ սպասում ենք ոչ միայն Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, մենք զարգացումներ սպասում ենք Հայաստան-Թուրքիա սահմանին»,-ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ  Հայաստանում պետք է արդեն տնտեսական լոգիստիկ նոր կարողություններ ձևավորվեն կազմակերպչական իմաստով։ Այս ամենը, ըստ վարչապետի,  մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի նոր հնարավորություններ է բացում։

A large field of activity will open for the State Revenue Committee of Armenia, within the framework of the “Crossroads of Peace” project, Prime Minister Nikol Pashinyan announced Friday at the Committee.
“This field is related to the practical phase of the implementation of the TRIPP route project. We will enter the practical phase in 2026, but we will use this opportunity, as I said, to reach a completely new level of technical and content saturation at all our customs points.
This is a challenge for us. But on the other hand, it is a very great opportunity, because today, due to the agreements of August 8, 2025, we have accessibility to all modern technologies, and these technologies will help us to carry out our work with greater quality. Moreover, we expect developments not only on the Armenia-Azerbaijan border; we expect developments on the Armenia-Turkey border," the Armenian PM said.
Pashinyan added that new economic and logistical capabilities must be formed in Armenia in an organizational sense. And all this, according to the premier, opens up new opportunities for the diversification of the Armenian economy.