Փետրվարի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական հարցերով տեղակալ Ջեյքոբ Հելբերգի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը:
ԱԳՆ–ից NEWS.am–ին հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության հետևողական զարգացմանն  ուղղված ընթացիկ և հնարավոր նոր նախաձեռնությունները։ Երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված` արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ երկկողմ հուշագրերով ձևավորվել է փոխգործակցության լավ հիմք և արդեն իսկ առկա են համագործակցության շոշափելի դրսևորումներ:
Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ աշխատանքները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության և ընդհանուր առմամբ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման ճանապարհին ներդրումների խթանման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով այս ոլորտներում Հայաստանում ձևավորված փորձն ու արագ տեմպերով զարգացող միջավայրը:
Արարատ Միրզոյանը և Ջեյքոբ Հելբերգն անդրադարձ են կատարել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ուղղություններով, մասնավորապես էներգետիկ, կարևորագույն հանածոների և հազվագյուտ հանքանյութերի արդյունահանման և մատակարարման շղթաների ապահովման, ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ հեռանկարներին:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Tuesday met with Jacob Helberg, the US Under Secretary of State for Economic Affairs, the foreign ministry of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
The interlocutors discussed current and possible new initiatives aimed at the consistent development of the Armenia-US strategic partnership. It was emphasized with mutual satisfaction that the bilateral memorandums on cooperation in artificial intelligence and semiconductors, signed in Washington on August 8, 2025, have formed a good basis for interaction and that tangible manifestations of cooperation are already present.
The interlocutors expressed their willingness to continue active work towards promoting investments on the path of expanding Armenia-US cooperation in high technology and economic cooperation in general, taking into account the experience formed in these domains and the rapidly developing environment in Armenia.
Also, Ararat Mirzoyan and Jacob Helberg touched upon some other domains of mutual interest; in particular, the prospects for energy, the extraction and supply chains of critical minerals and rare earths, and the development of infrastructure.