ԱՄՆ Ներքին անվտանգության նախարարության աշխատանքի դադարեցումն արդեն իսկ երկրի համար արժեցել է 2,5 միլիարդ դոլար: Այս մասին ասված է Սպիտակ տան X-ի էջում հրապարակված հայտարարության մեջ:
«ԱՄՆ Տրանսպորտային անվտանգության վարչության ավելի քան 400 աշխատակից է ազատվել աշխատանքից: Կորսվել է 2,5 միլիարդ դոլար: Օդանավակայաններում քաոս է տիրում, իսկ հետևանքներից տառապում են ամերիկացիները: Այս ամենի մեղավորը դեմոկրատների քաղաքական խաղերն են»,- ասված է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ: ԱՄՆ վարչակազմը Կոնգրեսի իր քաղաքական ընդդիմադիրներին՝ Դեմոկրատական կուսակցությանը, կոչ է արել անհապաղ աջակցել Ներքին անվտանգության նախարարության ֆինանսավորմանը:
Մարտի 22-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ TSA-ի աշխատակիցների պակասի ֆոնին, մարտի 23-ից սկսած ամերիկյան օդանավակայանների անվտանգության ապահովման գործում կներգրավվեն ԱՄՆ Ներգաղթի և մաքսային հսկողության ծառայության (ICE) աշխատակիցները:
Տրանսպորտային անվտանգության վարչությունը Ներքին անվտանգության նախարարության կազմում է. այն ստեղծվել է 2001 թվականին՝ սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո, և ի թիվս այլ գործառույթների, պատասխանատու է օդանավակայանների անվտանգության ապահովման համար:

The suspension of operations at the US Department of Homeland Security (DHS) has already cost the country $2.5 billion, according to a statement posted on the White House's X page.
"More than 400 TSA (Transportation Security Administration) employees have been fired. $2.5 billion lost. Chaos reigns at airports, and Americans are suffering the consequences. All because of Democratic political games," the White House statement reads. The US administration called on its political opponents from the Democratic Party in Congress to immediately support DHS funding.
On March 22, US President Donald Trump stated that due to the shortage of TSA staff, ICE (US Immigration and Customs Enforcement) officers would be brought in to ensure security at American airports starting March 23.
The Transportation Security Administration is part of the DHS. It was established in 2001 following the September 11 attacks and is responsible, among other things, for airport security.