Պաշտոնական այցելությամբ Սինգապուրում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին փետրվարի 28-ին ընդունել է Սինգապուրի նախագահ Թոնի Թան Կեն Յամը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ իր խոսքում Սինգապուրի ղեկավարը նշել է. «Հայերը խորը հետք են թողել մեր երկրի պատմության մեջ եւ մեծ ներդրում ունեցել պետության զարգացման գործում, ինչի վառ վկայությունն է այն հանգամանքը, որ Սինգապուրի ազգային խորհրդանիշ հանդիսացող օրխիդեա ծաղիկը անվանակոչված է ծագումով հայ սինգապուրցի Վանդա Ժոակիմի անվամբ: Երկրում առաջին եկեղեցին դեռ 19-րդ դարում կառուցել են հենց քրիստոնյա հայերը»:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ 2009թ. Սինգապուրի ավագ նախարար Լի Կվան Յուի այցելությունը Հայաստան նոր էջ բացեց երկու երկրների հարաբերություններում, եւ վստահություն հայտնել, որ նախագահ Թոնի Թան Կեն Յամի հրավերով ՀՀ նախագահի պետական այցելությունը Սինգապուր նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջեւ փոխգործակցության զարգացմանը:
Նույն օրը տեղի են ունեցել Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Սինգապուրի ԱԳ նախարար Կ Շանմուգամի միջեւ բանակցությունները: Նրանք հանգամանալից անդրադարձել են իրավապայմանագրային դաշտի ամրապնդմանն առնչվող հարցերի, պայմանավորվել առաջիկայում ստորագրման պատրաստել մի շարք փաստաթղթեր:
Սինգապուրի ԱԳ նախարարը եւս մեծապես կարեւորել է սինգապուրահայ համայնքի դերակատարությունը իր երկրի զարգացման գործում: Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն է հայտնել Սինգապուրում հայկական մշակութային ժառանգության հանդեպ հոգատար վերաբերմունքի համար:
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր են փոխանակել մի շարք միջազգային կարեւորության խնդիրների՝ ասիական տարածաշրջանի հիմնահարցերի, Մերձավոր Արեւելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ:
Նախարար Նալբանդյանը՝ սինգապուրցի գործընկերոջը ներկայացրել է կովկասյան տարածաշրջանում անվտանգության եւ համագործակցության հաստատման նպատակով Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը, արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը:
Քննարկումները շարունակվել են ՀՀ ԱԳ նախարարի պատվին Սինգապուրի արտգործնախարարի կողմից տրված պաշտոնական ընթրիքի ընթացքում:
Սինգապուրում Էդվարդ Նալբանդյանն այցելել է նաեւ 1835թ. հիմնադրված Հայկական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, որտեղ հանդիպում է ունեցել հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

YEREVAN. – Armenia’s FM Edward Nalbandian, who was in Singapore on an official visit, was received Tuesday by Singapore’s President, Tony Tan Keng Yam.
During the meeting Singaporean Head of State noted: “The Armenians have left a deep trace in the history of our country and have a great contribution in the country’s development,” MFA informed Armenian News-NEWS.am.
In his turn, Edward Nalbandian said that Singaporean Senior Minister Lee Kuan Yew’s visit to Armenia in 2009 opened a new chapter in relations between the two countries, and he expressed confidence that Armenian President Serzh Sargsyan’s state visit to Singapore will give new impetus to developing collaboration between both countries.
On the same day, Armenia’s FM met with his Singaporean colleague, Kasiviswanathan (K.) Shanmugam, during which they reflected on consolidating the legal and contractual domain.
Singapore’s FM likewise underscored the Singaporean Armenian community’s role in his country’s development.
The interlocutors also exchanged views on several top international matters.
Also, Edward Nalbandian presented his Singaporean counterpart Armenia’s steps being taken toward establishing security and cooperation in the Caucasus, and the Nagorno-Karabakh conflict settlement process.
The discussions continued during the official dinner which Singapore’s FM had organized in Armenian FM’s honor.
While in Singapore, Edward Nalbandian also paid a visit to the Saint Gregory the Illuminator Armenian Church, which was founded in 1835, where he met with representatives of the country’s Armenian community.