Հայ ազգային կոնգրեսը նախագահի թեկնածուների պակաս չունի, սակայն թեկնածուն Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն է: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 5-ին, մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար, ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, հավելելով, որ ՀԱԿ-ն ամեն ինչ անում է նրա առաջադրման համար:
Մանուկյանի փոխանցմամբ, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հենց այն հզոր թեկնածուն է, ով կարող է համախմբել քաղաքական ուժերին եւ լուծել երկրի առջեւ կանգնած խնդիրները: «Դրա համար պետք է նրա համաձայնությունը, հետո բանակցությունների ճանապարհով կարելի է հասնել համախմբման»,-ասաց ՀՀԾ վարչության նախագահը:
Հարցին, թե իրադարձությունների հատկապես ինչ զարգացման է սպասում ՀԱԿ-ը՝ չառաջադրելով իր թեկնածուին, Մանուկյանը պատասխանեց. «Քաղաքական ուժերը պետք է վերլուծեն քաղաքական իրավիճակը, որից հետո առաջադրեն իրենց թեկնածուներին: Ավելորդ շտապողականությունը տեղին չէ: Տեսեք, թե ով է հապշտապ հայտարարել թեկնածու առաջադրելու մասին. Ամենաթույլերը: Էպոսագետը, հոգեւորականության կիսագրագետ ներկայացուցիչը եւ եւս մեկը, որին դուք չգիտեք: 3-4 թեկնածուներ, իրենց թուլությանը համապատասխան»:

У Армянского национального конгресса нет недостатка кандидатов в президенты, но кандидатом является Левон Тер-Петросян. Об этом на пресс-конференции 5 ноября заявил секретарь парламентской фракции оппозиционного Армянского национального конгресса Арам Манукян, отметив, что АНК делает все для его выдвижения.
По оценке Манукяна, Левон Тер-Петросян – именно тот мощный кандидат, который может консолидировать политические силы и решить проблемы, стоящие перед страной: «Для этого нужно его согласие, потом путем переговоров можно достичь консолидации».
В ответ на вопрос о том, какого именно развития событий ждет АНК, не выдвигая своего кандидата, Манукян отметил: «Политические силы должны исследовать политическую ситуацию, после чего выдвигать своих кандидатов. Излишняя поспешность не уместна. Посмотрите, кто поспешно заявил о выдвижении на пост президента. Самые слабые. Специалист по эпосу, полоумный представитель духовенства и еще один есть кандидат, о котором вы еще не знаете. Три - четыре кандидата, по мере слабости».