Եգիպտոսի ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրը հուլիսի 8-ին հայտնել է երկրում խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների անցկացման մոտավոր ժամկետները: Դրանք կկայանան 2014թ. սկզբին:
Ըստ Մանսուրի ստորագրած Սահմանադրական հռչակագրի` առաջինը կկայանան խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք կնշանակվեն գործող սահմանադրության փոփոխությունները հանրաքվեով հաստատվելուց հետո, գրում է «Ալ Ահրամը»: Փոփոխությունների մշակումը հանձնարարվելու է  երկու հատուկ հանձնաժողովների: Ակնկալվում է, որ հանրաքվեն կանցկացվի հռչակագիրը ստորագրելուց չորս ամիս անց:
Ըստ AP-ի` խորհրդարանական ընտրությունները պետք է կայանան Սահմանադրության փոփոխությունների հաստատումից երկու ամիս անց` այսինքն 2014թ. հունվարին կամ փետրվարի կեսին: Նախագահական ընտրությունները սպասվում են խորհրդարանականից մեկ շաբաթ անց, գրում է lenta.ru-ն:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 4-ին Եգիպտոսի բանակը  պաշտոնանկ էր արել եւ ձերբակալել նախագահ Մուհամեդ Մուրսիին: Սահմանադրության գործունեությունը դադարեցվել էր, իսկ երկրի ժամանակավոր նախագահ էր դարձել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Ադլի Մանսուրը:

Временный президент Египта Адли Мансур 8 июля назвал примерные сроки проведения в стране парламентских и президентских выборов. Они должны состояться в начале 2014 года.
Согласно конституционной декларации, подписанной Мансуром, первыми должны состояться парламентские выборы, которые назначат после утверждения на референдуме поправок к действующей конституции, пишет «Аль-Ахрам». Их разработка будет поручена двум специальным комитетам. Ожидается, что референдум будет проведен через четыре месяца после подписания декларации.
Парламентские выборы, по данным AP, должны состояться через два месяца после утверждения поправок к основному закону, то есть в январе 2014 года или в середине февраля. Президентские выборы ожидается провести через неделю после парламентских, пишет «Лента.Ру».
Напомним, 4 июля египетская армия отстранила от власти и арестовала президента Мохаммеда Мурси. Действие конституции было приостановлено, а временным президентом страны стал председатель Конституционного суда Адли Мансур.