Բոլիվիայի քաղաքացիները հոկտեմբերի 12-ին ընտրում են նախագահի, վարչապետի, ստորին պալատի պատգամավորների ու սենատորների: Այդ մասին հաղորդում է «Էխո Մոսկվին»:
Նախագահի պաշտոնի համար, աղբյուրի տվյալներով, պայքարում է հինգ թեկնածու: Առաջատար է համարվում երկրի գործող նախագահ Էվո Մորալեսը: Բոլիվիայի օրենսդրությունը, նշում է աղբյուրը, թույլ է տալիս նախագահին ընտրվել անընդմեջ երկու ժամկետից ոչ ավելի: Սակայն եթե Մորալեսը բավական քանակությամբ ձայն հավաքի, արդեն երրորդ անգամ կդառնա երկրի նախագահ:
Երկրում անցկացված սոցհարցումները ցույց են տվել, որ գործող նախագահի օգտին է պատրաստ քվերակել ընտրողների 60 տոկոսը: Հաղթանակի դեպքում Մորալեսը խոստանում է շարունակել պայքարն աղքատության դեմ, նոր աշխատատեղեր ստեղծել, ինչպես նաեւ ամեն ինչ անել Հարավային Ամերիկայի ամենաաղքատ պետություններից մեկի տեխնիկական, գիտական անկախության համար:

Граждане Боливии выбирают 12 октября президента, вице-президента, депутатов нижней палаты парламента и сенаторов. Об этом сообщает Эхо Москвы.
За пост президента, по данным источника, борются пять кандидатов. Фаворитом считается действующий глава республики Эво Моралес.
Законодательство Боливии, отмечает источник, разрешает президенту избираться не больше двух сроков подряд. Однако если Моралес наберет достаточное число голосов, он станет главой государства уже в третий раз.
Проведенные в стране соцопросы показали, что проголосовать за действующего президента готовы почти 60% избирателей. В случае победы Моралес обещает продолжить борьбу с нищетой, создать новые рабочие места, а также сделать все для технологической и научной независимости одной из беднейших стран Южной Америки.