Ֆրանսիան եռօրյա ազգային սուգ է հայտարարում Նիսում ահաբեկչական գործողության հետ կապված: Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը հայտնել է, որ հուլիսի   16-ին, 17-ին եւ 18-ին պետական դրոշները երկրի պետհաստատություններում խոնարհված կլինեն  երկրի հարավում տեղի ունեցած ողբերգության հետ կապված:  Նա նշել է, որ երկիրը պատերազմական վիճակում է: «Մենք պետք է սովորենք ապրել ահաբեկչության հետ», - նշել է ֆրանսիական կառավարության ղեկավարը: Նա նաեւ հայտնել է, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը կքննարկի մոտակա չորեքշաբթի արտակարգ դրությունը երկարաձգելու հարցը:
Նշենք, որ հուլիսի 14-ի երեկոյան Նիսի կենտրոնում ահաբեկչական գործողության հետեւանքով 84 մարդ զոհվել է, 18-ը կրիտիկական վիճակում է: Վարորդը բեռնատարով խոյահարել է ամբոխին Բաստիլի օրվան նվիրված հրավառության պահին: Ընդ որում բեռնատարն ընթացել է գրեթե  2 կմ արագությամբ, ջանալով հնարավորինս շատ մարդ ճզմել:

Франция объявляет трехдневный национальный траур в связи с терактом в Ницце. Как сообщил премьер-министр Франции Мануэль Вальс ,  16, 17 и 18 июля государственные флаги  на госучреждениях страны будут приспущены в связи с трагедией на юге страны. Он отметил, что страна находится в состоянии войны. «Нам надо научится жить с терроризмом», - отметил глава французского кабмина. Он также сообщил, что парламент Франции рассмотрит вопрос о продлении чрезвычайного положения в ближайшую среду.
Отметим, что в результате теракта вечером 14 июля в центре Ниццы по последним данным погибли 84 человека, 18 находятся в критическом состоянии. Водитель протаранил толпу на грузовике в момент праздничного фейерверка в честь Дня Бастилии. При этом грузовик ехал на скорости почти 2  км, стараясь задавить как можно больше людей.