Նիդեռլանդների ու Թուրքիայի միջեւ բորբոքված սկանդալի հիմքում քաղաքականությունն է։ Այս մասին հայտնել է հոլանդացի քաղաքական գործիչ, Atlantic Sentinel կայքի խմբագիր Նիք Օտտենսը՝ News.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Նիդեռլանդների ու Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական սկանդալը։
Նրա խոսքով Էրդողանին չի վնասի արտասահմանում ապրող թուրքերի աջակցությունը, իսկ Նիդեռլանդների իշխող կուսակցությանն էլ ձեռնտու է Թուրքիայի ագրեսիվ վարքագծին դիմակայություն ցուցաբերելը։ «Ընդ որում հոլանդացիները կարծես անկեղծորեն փորձել են փոխզիջում գտնել, օրինակ թույլ տալով արտգործնախարարին ելույթ ունենալ Ռոթերդամում թուրքական հյուպատոսարանում ոչ ծավալուն միջոցառմանը։ Հոլանդացիները դադարեցրել են բանակցությունները միայն երբ թուրքական կառավարությունը սպառնացել է պատժամիջոցներ սահմանել, եթե իրենց նախարարներին արգելեն ելույթ ունենալ»,- նշել է վերլուծաբանը։
Նիկ Օտտենսը համարում է, որ Ռոթերդամում պաշտոնատար անձինք անկեղծորեն անհանգստացած էին նրանով, որ էրդողանին աջակցող հանրահավաքը կարող է զանգվածային անկարգությունների պատճառ դառնալ ու իրոք Ռոթերդամում ու Ամստերդամում վերջին օրերին փոքր բողոքի ակցիաներ էին անցկացվում։
Պատասխանելով այն հարցին, թե վերջին իրադարձություններն ինչպես կազդեն ԵՄ-ի ու Թուրքիայի հարաբերությունների վրա, փորձագետը նշեց, որ Թուրքիան ու ԵՄ-ն առաջվա պես շատ հարցերում ունեն միմյանց կարիքը։  «Սակայն եվրոպացիները կորցնում են համակրանքը Թուրքիայի նկատմամբ։ Թուրքիայի ու ԵՄ-ի հարաբերությունները կարող են ավելի հաշվենկատ ու գործնական դառնալ»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Նիդեռլանդների իշխանությունները չէին թույլատրել երկրում Թուրքիայի արտգործնախարարի օդանավի վայրէջքը, որը մտադիր էր մասնակցել Ռոթերդամում ծրագրված հանրահավաքին, որպեսզի Նիդեռլանդներում բնակվող Թուրքիայի քաղաքացիներին տեղեկացնի ապրիլի 16-ին հանրաքվեի դրվող սահմանադրական փոփոխությունների մասին։ Նիդեռլանդների հետ հարաբերությունների վատացման ֆոնին Դանիան նույնպես հետաձգել էր Թուրքիայի վարչապետի այցը։ Ավելի վաղ Գերմանիան նույնպես չեղարկել էր թուրք նախարարների քարոզչական հանդիպումները երկրի տարածքում, ինչը հանգեցրել է լարվածության Թուրքիայի հետ հարաբերություններում։

В основе скандала, разгоревшегося между Нидерландами и Турцией, лежит политика. Об этом заявил голландский аналитик, редактор сайта Atlantic Sentinel Ник Оттенс в ответ на просьбу корреспондента Новости Армении - NEWS.am прокомментировать дипломатический скандал между Нидерландами и Турцией.
По его словам, Эрдогану не вредит поддержка турок за границей, так же, как и правящей партии в Нидерландах на руку противостояние агрессивному поведению Турции. «При этом, похоже, голландцы искренне пытались найти компромисс, например, позволив главе МИД выступить на небольшом мероприятии в турецком консульстве в Роттердаме. Только после того как турецкое правительство пригрозило санкциями в случае, если запретят выступить их министрам, голландцы прекратили переговоры», - отметил аналитик.
Ник Оттенс считает, что официальные лица в Роттердаме также были искренне обеспокоены тем, что про-эрдоганский митинг может привести к массовым беспорядкам, и действительно в Роттердаме и Амстердаме в последние дни наблюдались небольшие акции протеста.
Отвечая на вопрос, как повлияют последние события на отношения между Турцией и Евросоюзом в целом, эксперт отметил, что Турция и ЕС по-прежнему нуждаются друг в друге во многих смыслах. «Однако, европейцы теряют симпатию к Турции. Отношения между Турцией и ЕС могут стать более расчетливыми и деловыми»,- отмечает он.
Напомним, что ранее власти Нидерландов не пустили в страну самолет с главой МИД Турции, который планировал посетить в субботу митинг в Роттердаме, чтобы информировать граждан Турции в этой стране о конституционных поправках, вынесенных на референдум 16 апреля в Турции. На фоне ухудшения отношений с Нидерландами, Дания также перенесла визит премьер-министра Турции. Ранее Германия также отменила агитационные встречи турецких министров на территории страны, что привело к напряженности в отношениях с Турцией.