ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի հետ հանդիպման ժամանակ զրուցակցին ներկայացրել է ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների անկման պատճառը՝ ըստ իր կարծիքի։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Մեդվեդեւը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Նախագահը երեկ Կրեմլում ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղար Թիլերսոնին եւ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին, ովքեր տեղեկացրել են նախագահին բանակցությունների մասին, որը նրանց միջեւ տեղի է ունեցել։ Բավականին կառուցողական շփում է տեղի ունեցել նախագահ Պուտինի եւ պետքարտուղար Թիլերսոնի միջեւ։ Նախագահը մանրամասնորեն զրուցակցին ներկայացրել է պատճառների իր պատկերացումները, որոնք մեր երկոկղմանի հարաբերությունները հանգեցրել են այն տխուր իրավիճակին, որում նրանք այժմ գտնվում են», - ասել է Պեսկովը։
«Կոպիտ ասած, նախագահը վերլուծել է ու իր պատկերացումները հայտնել այն ճգնաժամի հետ կապված, որն այժմ նկատելի է երկկողմանի հարաբերություններում», - գրել է նա։
«Մենք հույս ունենք, որ այդ վերլուծությունն ԱՄՆ նախագահին հայտնի կդառնա, դա կհասկացնի, թե մեր տեսակետից ինչն է անցյալ շրջանում, անցյալ մի քանի տարում մեզ նման երկկողմանի փակուղու առջեւ կանգնեցրել», - հավելել է Պեսկովը։

Президент РФ Владимир Путин на встрече с госсекретарем США Рексом Тиллерсоном изложил собеседнику свое видение причин нынешнего печального состояния отношений РФ и США, сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
«Президент принял вчера в Кремле госсекретаря США Тиллерсона и министра иностранных дел РФ Лаврова, которые информировали президента о переговорах, которые у них состоялись. Прошло достаточно конструктивно общение у президента Путина с госсекретарем Тиллерсоном. Президент весьма подробно изложил собеседнику свое видение причин, которые привели наши двусторонние отношения к тому печальному состоянию, в котором они сейчас находятся», — сказал Песков.
«Грубо говоря, президент дал анализ и свое видение предтечи тому кризису, который сейчас в двусторонних отношениях наблюдается», — отметил он.
«Мы надеемся, что этот анализ станет известен президенту США, по крайней мере, это даст понять, что с нашей точки зрения в предыдущий период, предыдущие несколько лет привело нас в такой двусторонний тупик», — добавил Песков.