«Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքն այսօր՝ ապրիլի 14-ին, դիմել է Սահմանադրական դատարան ապրիլի 2-ին կայացած ընտրությունների օրնականությունը վիճարկելու նպատակով:
NEWS.am-ին Սահմանադրական դատարանի մամուլի քարտուղար Հովհաննես Պապիկյանը հայտնեց, որ դիմումը մուտքագրվել է ժամը 17,45-ին:
Նշենք, որ ըստ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի՝ իրենց դիմումի հիմքը երեք հանգամանք է՝ վարչական ռեսուրսը, ընտրակաշառքը եւ վերահսկողությունը:
Հիշեցնենք, որ օրենսդրության համաձայն խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները ՍԴ-ում բողոքարկելու ժամկետն այսօր է՝ մինչեւ ժամը 18.00: Բողոքարկման դեպքում նոր խորհրդարանի լիազորությունները օրինական ուժի մեջ կմտնեն ոչ թե ապրիլի 27-ին, այլ մայիսի 18-ին (առավելագույն ժամկետն է):
Սահմանադրական դատարանը պարտավոր է առավելագույնը 15 օրվա ընթացքում (մինչեւ ապրիլի 29-ը) քննել դիմումը: Եթե ՍԴ-ն որոշում կայացնի ապրիլի 29-ին, ապա նոր ԱԺ-ի առաջին նիստը կկայանա մայիսի 18-ին (երրորդ հինգշաբթի օրը), իսկ եթե ՍԴ-ն որոշում կայանից 4-5 օր ավելի շուտ, ապա 3-րդ հինգշաբթին կլինի մայիսի 11-ը:

YEREVAN. - Congress-PPA [i.e. People’s Party of Armenia] has applied to the Constitutional Court in order to appeal the legitimacy of the parliamentary election held in Armenia on April 2.
Spokesperson for the Constitutional Court, Hovhannes Papikyan, told Armenian News – NEWS.am that the statement was accepted at 5:45 pm.
According to the Secretary of the parliamentary faction of the Armenian National Congress (ANC), Aram Manukyan, their application is based on administrative resources, electoral bribery and control.
According to the Armenian legislation, the deadline for applying to the Constitutional Court was Sunday 6:00 pm. In case of an appeal, the authorities of the new parliament will enter into force not on April 27 but on May 18.