Թուրքիայի սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի արդյունքը հայտնի դառնալուց եհտո պարզվել է, որ Թուրքիայի 3 խոշոր քաղաքներում «ոչ»-ն է հաղթել։
Թուրքական Cumhuriyet-ի փոխանցմամբ՝ Ստամբուլում «ոչ»-ը հավաքել է 52, Իզմիրում՝ 69 եւ Անկարայում՝ 51 տոկոս ձայն։
Թեեւ այս խոշոր քաղաքներում «ոչ»-ը հաղթել է, ընդհանուր Թուրքիայում տարածքում 51,2 տոկոսով հաղթել է «այո»-ն։
Քվեարկության էր դրվել սահմանադրության 18 կետի փոփոխություն, որոնցից հիմնակաները հետեւյալն են. պատգամավորների թիվը 550-ից դառնում է 600, պատգամավոր ընտրվելու համար տարիքային շեմը 25-ից իջեցվում է 18-ի, նախագահի ու խորհրդարանի ընտրությունները նույն օրն են իրականացվելու, նախագահի դեմ հետաքննություն սկսվելու համար անհրաժեշտ է լինելու 301 պատգամավորի քվեն, նախագահը կարող է ցավնկացած թվով օգնականներ ընդունել աշխատանքի, նախագահը կարող է ընտրությունները չճանաչել ու նորը նշանակել։
Թուրքական ընդդիմությունը եւ միջազգային փորձագետները շեշտում են, թե սահմանադրական փոփոխություններով Էրդողանը ստանում է միանձնյա կառավարելու իրավունք, ինչը վտանգավոր է Թուրքիայի ժողովրդավարության ու ազատությունների համար։

Once the results of Sunday’s constitutional referendum in Turkey have become known, it has tuned out that “No” has won in the three major cities of the country.
The “No” votes garnered 52 percent in Istanbul, 69 percent in Izmir, and 51 percent in capital city Ankara, according to Cumhuriyet (Republic) newspaper of Turkey.
Even though “No” came first in these major cities, the “Yes” votes have won by 51.2 percent in Turkey, overall.
Eighteen constitutional amendments were put to the vote. Turkish opposition and international analysts stress, however, that with these amendments, President Recep Tayyip Erdoğan is gaining the sole right to govern Turkey, and that this is perilous for democracy and freedoms in the country.