Կատալոնիայի նախկին նախագահ Կառլես Պուչդեմոնը Իսպանիայի Սահմանադրությանը եւ տարածաշրջանային կանոնադրությանը հավատարմության երդում է տվել նախորդ տարվա դեկտեմբերի 21-ին ինքնավարության ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ պատգամավորական մանդատը ստանալու համար, հաղորդում է EFE գործակալությանը:
Նրա խոսքով՝ հունվարի 17-ին նշանակված Կատալոնիայի խորհրդարանի առաջին նիստից առաջ քաղաքական ուժերից ընտրված պատգամավորները, ի թիվս այլ բաների, պետք է գրավոր խոստում տան Սահմանադրությանը եւ կանոնադրությանը հետեւելու մասին: Պուչդեմոնը  նշել է, որ երդվել է  «իրավական պահանջների պատճառով»: «Ես խոստանում եմ Կատալոնիայի ժողովրդի կամքին լիակատար հավատարմությամբ գործել», - հավաստիացրել է Բելգիա փախած ինքնիշխանության նախկին ղեկավարը:
Իսպանիայի դատախազությունը Պուչդեմոնին ապստամբության, խռովության եւ պետական միջոցները ծախսելու մեջ է մեղադրում:

Бывший глава Каталонии Карлес Пучдемон присягнул на верность конституции Испании и региональному уставу, чтобы получить депутатский мандат по итогам выборов в автономии 21 декабря прошлого года, сообщает ТАСС со ссылкой на агентство EFE.
По его информации, до учредительного заседания парламента Каталонии, намеченного на 17 января, избранные депутаты от политических сил должны были представить, среди прочего, письменное обещание соблюдать устав и конституцию. Пучдемон отметил, что присягнул на верность «из-за юридических требований». «Я обещаю действовать с полной верностью воле народа Каталонии», - заверил бежавший в Бельгию экс-глава автономии.
Испанская прокуратура обвиняет Пучдемона в бунте, мятеже и растрате. Суд королевства выдал ордер на его арест на случай, если он вернется в страну. Экс-лидер Каталонии может попытаться вновь занять пост главы автономии дистанционно по видеосвязи либо с помощью представителя. Правительство Испании заверило, что обжалует в суде любые нарушения при вступлении в должность главы автономии.