Ալյասկայի արեւմտյան ափին ՀՕՊ ճանաչման գոտում ամերիկյան F-22 կործանիչներն իրականացրել են ռուսական երկու Տու-95 ռմբակոծիչների որսում: Այս մասին հայտնում է The Washington Free Beacon-ը՝ վկայակոչելով Հյուսիսային Ամերիկայի օդատիեզերական պաշտպանության հրամանատարության (NORAD) ներկայացուցիչ Սքոթ Միլլերին:
«NORAD-ի երկու F-22 կործանիչներ որսել եւ նույնականացրել են ռուսական երկու Տու-95 ռմբակոծիչներ, որոնք թռչել են Ալյասկայի արեւմտյան ափի մոտ Ալեուտյան կղզիներից հյուսիս ՀՕՊ նույնականացման գոտում»,- հայտարարել է ամերիկացի զինվորականը:
Միլլերը նշել է, որ ռուսական երկու Տու-95-երը մտել են NORAD-ի 200-մղոնանոց (320 կմ) պատասխանատվության գոտի՝ Բերինգի ծովի երկնքում: Այնուհետեւ ամերիկյան օդանավերը հետեւել են նրանց, մինչեւ չեն լքել ՀՕՊ ճանաչման գոտին:
Ամերիկյան հրամանատարության ներկայացուցչի խոսքով՝ ռմբակոծիչները չեն հատել ԱՄՆ եւ Կանադայի օդային սահմանները, թռել են միայն միջազգային ջրերի վրայով եւ չեն խախտել միջազգային համաձայնագրերը:

Американские истребители F-22 осуществили перехват двух российских бомбардировщиков Ту-95 в опознавательной зоне ПВО у западного побережья Аляски. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на The Washington Free Beacon и на представителя Командования воздушно-космической обороны Северной Америки (NORAD) Скотта Миллера.
«Два истребителя F-22 NORAD перехватили и идентифицировали два российских дальних бомбардировщика Ту-95, летевших в зоне идентификации ПВО близ западного побережья Аляски, к северу от Алеутские островов», — заявил американский военный.
Миллер отметил, что два российских Ту-95 вошли в 200-мильную (320 километров) зону ответственности NORAD над Беринговым морем. После этого американские самолеты проследили за ними, пока те не покинули опознавательную зону ПВО.
По словам представителя американского командования, бомбардировщики не пересекали воздушные границы США и Канады, пролетали только над международными водами и не нарушали международных соглашений.