Ստեփանակերտը միշտ հայտարարել է, որ ողջունում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումները։ Այս մասին հայտարարել է Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am–ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի երեկվա հայտարարությունը Հայաստանի գործընկերոջ՝ Զոհրաբ Մնացականյանի հետ Միլանում բանակցությունների ժամանակ փոխըմբռնման հասնելու մասին։
«Մենք համարում ենք, որ ամեն հանդիպում գործընթացում յուրատեսակ ներդրում է։ Ինչ վերաբերում է Մամեդյարովի հայտարարությանը, ապա կարող ենք ենթադրել, որ առաջին հերթին, խոսքն այն մասին է, որ Բաքվում վերջապես գիտակցել են խաղաղ կարգավորման սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտությունը։
Երկրորդ, Ադրբեջանը բանակցային գործընթացում  պաշտոնական Ստեփանակերտի մասնակցության անհրաժեշտության ընդունման ուղու վրա է։ Եվ երրորդ, Բաքուն պատրաստ է ճանաչել Արցախը:
Եթե կա համապատասխան պայմանավորվածություն եւ այդ անհրաժեշտության ընդունում Ադրբեջանի կողմից, ապա կարելի է խոսել բանակցային գործընթացի նոր որակի մասին»,–նշել է Բաբայանը։
Հակառակ դեպքում, Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարի խոսքով, եթե Ադրբեջանը միայն բառերով աճպարարություն  է անում, ապա պետք է շարունակել երկար եւ քրտնաջան աշխատանքը, սակայն պետք է հիշել, որ բանակցություններին այլընտրանք չկա։

STEPANAKERT. – Stepanakert has always stated that it welcomes the meetings between the representatives of Armenia and Azerbaijan within the framework of the process of resolving the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict, and under the auspices of the OSCE Minsk Group.
Davit Babayan, press secretary of the President of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR), told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am. He noted this when asked to comment on Azerbaijan Foreign Minister Elmar Mammadyarov’s recent statement on reaching mutual understanding during the talks with his counterpart from Armenia, Zohrab Mnatsakanyan, in Milan.
“We consider that every meeting is a unique contribution to the process,” Babayan noted. “As for  Mammadyarov’s statement, we can assume that, first of all, it’s about [the fact] that Baku has finally grasped the need for upholding the precept of a pacific settlement [to the conflict].
“Second, Azerbaijan is on the track of accepting the need for Stepanakert’s participation in the negotiation process. If there is a corresponding arrangement and that need’s acceptance by Azerbaijan, then one can speak about a new quality of the negotiation process.”
Otherwise, as per the spokesperson for the Artsakh President, if Azerbaijan is just doing “hocus-pocus” with words, the long and hard work shall continue, but it should be recalled that there is no alternative to negotiations.