Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ տեղյակ է եղել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի՝ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատելու համար դատարանին դիմելու միջորդության մասին,  սակայն նա մտադիր չէ միջամտել այդ հարցին: Ուրբաթ ռուսաստանյան լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է Փաշինյանը:
Հարցին՝ արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանի գործի առնչությամբ  տարբեր տեսակետների առկայությունը չի ազդի Երեւանի եւ Ստեփանակերտի հարաբերությունների վրա, պարոն Փաշինյանը զգուշորեն է պատասխանել, գրում է «Ъ»-ն:
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ նա կարող է բարոյական տեսանկյունից հասկանալ պարոն Սահակյանին, սակայն քաղաքական տեսանկյունից որոշ հարցեր են առաջանում:
«Օրինակ, եթե Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ դատարանում որեւէ գործ լինի, ինչպես նրանք կվերաբերվեին, եթե ես էլ նույն կերպ փորձեի որեւէ մեկի համար երաշխավորել: Եվ պետք է հստակեցնել՝ որ հարցում են նրանք աջակցում Ռոբերտ Քոչարյանին»,— ասել է վարչապետը:
Նա պարզաբանել է, որ իմացել է Բակո Սահակյանի գալու մասին եւ անձնական զրույցում իր կարծիքը հայտնել նրա արարքի մասին: Սակայն, թե ինչպիսին է այն եղել, պարոն Փաշինյանը հրաժարվել է բացահայտել:
Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ հավելել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ դատաքննությունը հայ հասարակությունում լայն աջակցություն ունի, իսկ ոմանք մեղադրյալի աթոռին կցանկանային տեսնել նաեւ եւս մեկ նախագահի՝ Սերժ Սարգսյանին:
«Ես անկեղծ կասեմ. մարդիկ ինձ ուղղակիորեն քննադատում են նրա համար, որ Սերժ Սարգսյանը մինչեւ հիմա ազատության մեջ է: Պարզապես մարդիկ չէ, այլ ԶԼՄ-ներ, հասարակական կազմակերպություններ»: Սակայն պարոն Փաշինյանը հիշեցրել է, որ նման հարցերը որոշում են քննչական մարմինները եւ ոչ քաղաքական նկատառումներով: Հակառակ դեպքում, ըստ վարչապետի, «Սերժ Սարգսյանը վաղուց բանտում կլիներ»:

Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan has declared that he was aware that President of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Bako Sahakyan had filed a motion to release second President of Armenia Robert Kocharyan from custody, but he isn’t planning on interfering. This is what Pashinyan told Rusian journalists Friday.
When asked if the differing views on the case of Robert Kocharyan won’t have an impact on the relations between Yerevan and Stepanakert, Pashinyan answered with precaution, writes Ъ.
According to Pashinyan, he can understand Mr. Sahakyan from the moral perspective, but there are some questions from the political perspective.
“For instance, if there was a case over Nagorno-Karabakh in court, what would their attitude be, if I tried to file a motion for someone as well? We also need to specify the issue for which they are supporting Robert Kocharyan,” the Prime Minister said.
He clarified that he knew that Bako Sahakyan was going to come and that he had expressed his opinion on that during their personal conversation, but refused to disclose the conversation. Pashinyan added that the trial over the case of Robert Kocharyan is widely supported by the Armenian public, yet there are some people who would also like to see another president in court, and that president is Serzh Sargsyan.
“Frankly, people, as well as mass media outlets and non-governmental organizations are directly criticizing me for the fact that Serzh Sargsyan is not in prison yet.” However, Pashinyan reminded that investigative bodies solve these kinds of issues and that those issues aren’t solved due to political considerations.