Հայաստանը զբոսաշրջության զարգացումը հռչակել է որպես իր աշխատանքի կարեւոր ուղղություններից մեկը: Իսկապես, վերջին տարիներին, հատկապես ամռանը, Հայաստանը գրավում է մոտակա եւ հեռավոր երկրներից բազմաթիվ զբոսաշրջիկների:
2019 թվականի առաջին 6 ամիսներին Հայաստան այցելող ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 19 տոկոսով: 2019 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների ընդհանուր թիվը աճել է 12.8 տոկոսով: Այդ նույն ժամանակահատվածում արտասահմանից հայրենակիցները այցելում են իրենց հարազատներին:
Եվ մեծ թվով հյուրերի հոսքի արդյունքում ավելանում է տաքսու պահանջարկը ...
Հենց տաքսու հետ է կապված Ֆ. Կ.-ի հետ տեղի ունեցած տհաճ պատմությունը: Նա երկու երեխաներին բերել էր պատմական հայրենիքի հետ ծանոթացնելու համար: Այնպես էր ստացվել, որ բազմաթիվ ուղեւորություններից մեկի ժամանակ տաքսու մեջ այֆոն էին մոռացել: Բարեբախտաբար, տաքսին կանչել էին «Յանդեքս» ծառայության միջոցով, ինչը հուսադրում էր հաջողության հասնել հեռախոսի որոնումներում:
«Մոտավորապես 6-ին մենք դուրս եկանք տաքսուց եւ մտանք խանութ: Կորստի մասին հասկացա մոտ 10 րոպե անց: Սկսեցինք զանգել: Զանգերին, իհարկե, չէին պատասպանում», - պատմում է Ֆ. Կ-ն: Արդյունքի չհասնելով՝ հեռախոսի սեփականատերը դիմել էր «Յանդեքս»: Դիմումն ընդունել ու խոստացել էին զանգել: Ժամանակն անցնում էր:
Երկրորդ անգամ «Յանդեքս» զանգելուց հետո խորհուրդ էին տվել դիմել օնլայն աջակցության ծառայություն:
«Որոնումները շարունակվում էին մի քանի ժամ: Ես պարբերաբար զանգում էին «Յանդեքս»: Պատասխանում էին տարբեր աղջիկներ եւ տղաներ եւ բոլորն ասում էին «ձեզ հետ կապ կհաստատեն» կամ «դիմեք օնլայն աջակցության ծառայություն»: Մի աղջիկ ասաց՝ «դե, եթե դուք այդքան շտապում եք եւ անհանգստանում, դիմեք ոստիկանությանը», - պատմում է Ֆ. Կ.-ն:
«Յանդեքս»-ում հրաժարվել էին տրամադրել վարորդի հեռախոսահամարը: «Իհարկե, ես կարող էի դիմել հեռախոսային օպերատորին, վերցնել իմ խոսակցությունների տպագիր տարբերակը եւ այդպիսով պարզել տաքսու վարորդի հեռախոսահամարը: Իհարկե, դա շատ ժամանակ կպահանջեր», - նշում է Ֆ.Կ.-ն:
Այս ամենին ընտանիքը հետեւում էր այֆոնի տեղափոխման հատուկ ծրագրով:
Զանգերին, ընդ որում, համառորեն չէին պատասխանում: Այնուհետ մեքենան շարժվել էր օդանավայականի ուղղությամբ եւ ակնհայտ էր, որ եթե անգամ վարորդը տեղյակ չէր, որ իր մեքենայում այֆոն կա, այն, ամենայն հավանականությամբ, կնկատեին ուղեւորները:
«Դա ծնողներիս նվերն է: Հարցն անգամ դրա արժեքը եւ դրանում պահպանվող տեղեկատվությունը չէ. կան բաներ, որոնք հնարավոր չէ վերականգնել: Օրինակ՝ երեխաներիս նկարները, որոնք ես չէի հասցրել համակարգչի մեջ բեռնել», - ասում է Ֆ.Կ.-ն:
Քանի որ պարզ էր, որ երեւանյան «Յանդեքս»-ում առանձնապես չեն շտապում օգնել հեռախոսի որոնումներու, հակառաակ դեպքում ընկերության ներկայացուցիչները կապ կհաստատեին վարորդի հետ, ընտանիքը դիմել էր մոսկովյան գրասենյակ: Այնտեղ սիրալիր տրամադրել են վարորդի հեռախոսահամարը:
Սկզբում վարորդը, որը ներկայացել էր Ալեն, ասել էր, որ տանն է եւ պետք է դուրս գա եւ ստուգի մեքենայի սրահը: Հետո պարզվել էր, որ նա ճանապարհին է:
Վարորդի վերջնական վարկածով՝ հեռախոսը տարել էր ինչ-որ սիրիացի ընտանիքի երեխա, որոնց նա տեղափոխում էր: Այֆոնը կնոջը վերադարձրել էին նույն օրը՝ երեկոյան, սակաայն առանց սիմ քարտի:
Ուզում ենք հուսալ, որ այս եւ մյուս վարորդները հետագայում ավելի ուշադիր կլինեն մոռացված իրերի նկատմամբ, քանի որ հեռախոսի փոխարեն կարող էր ցանկացած այլ իր լինել, իսկ ընկերությունում կսկսեն ավելի արագ արձագանքել հաճախորդների դիմումներին:

Одним из важных направлений работы Армения провозгласила развитие туризма. Действительно, в последние годы, в особенности в летний период, Армения привлекает множество туристов из дальнего и ближнего зарубежья. По итогам первых 6 месяцев 2019 года количество российских туристов, посетивших Армению, увеличилось на 19% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Общее количество туристов, посетивших Армению в первом полугодии 2019 года выросло на 12,8%. В этот же период родных и близких навещают соотечественники из-за рубежа.
И как следствие притока большого количества гостей увеличивается спрос на такси…
Именно с такси связана неприятная история, приключившаяся с Ф.К, которая привезла двоих детей познакомить с исторической родиной.  Случилось так, что в одной из многочисленных поездок в салоне такси был забыт айфон. К счастью, такси было вызвано по сервису «Яндекс», что позволяло надеяться на успех в поиске телефона.
«В районе шести мы вышли из такси и зашли в магазин. Я спохватилась минут через десять. Стали звонить. Трубку, конечно, не брали», - рассказывает Ф.К. Не добившись результата, хозяйка телефона обратилась в «Яндекс». Заявку приняли и обещали перезвонить. Шло время.
На вторичный звонок в «Яндекс» посоветовали обратиться в службу поддержки он-лайн. «Поиски продолжались несколько часов. Я периодически звонила в «Яндекс». Брали разные девушки и парни, и все отвечали «с вами свяжутся», либо «обратитесь с он-лайн службу поддержки». Одна девушка сказала - ну, раз вы так торопитесь и волнуетесь, обратитесь в полицию», - рассказывает Ф.К.
В «Яндекс» номер телефона водителя предоставить отказались. «Конечно, я могла обратиться к телефонному оператору, взять распечатку моих разговоров и так установить номер водителя такси. Правда, это потребовало бы немало времени», - отмечает Ф.К.
Все это время семья отслеживала по специальной программе перемещение айфона по Еревану. Трубку при этом упорно не брали. Затем автомобиль направился в сторону аэропорта, и было очевидно – даже если водитель не в курсе, что у него в салоне путешествует чужой айфон, его, скорее всего, заметят пассажиры.
«Это подарок родителей. Дело даже не в его стоимости и хранящейся в нем информации – есть вещи, которые просто невозможно восстановить. Например, фотографии детей, которые я не успела скачать на компьютер», - констатирует Ф.К.
Поскольку было ясно, что в ереванском «Яндексе» помочь с поиском телефона не особо торопятся – в противном случае представители компании сами бы постарались связаться с водителем – семья обратилась в московский офис. Там любезно предоставили номер телефона водителя.
Сначала водитель, молодой человек, представившийся Аленом, сказал, что он дома и ему надо выйти проверить салон. Потом оказалось, что он в пути. По окончательной версии водителя, телефон забрал ребенок некой сирийской семьи, которую он перевозил. Айфон был возвращен владелице тем же вечером, но без сим-карты.
Хочется надеяться, что этот и другие водители  такси в будущем будут внимательнее к забытым в салонах вещам, ведь на месте телефона могло быть что угодно. А в компании станут оперативнее реагировать на обращения клиентов.