Վրաստանի խորհրդարանում այսօր ձախողվել է օրինագիծը, որը նախատեսում էր հրաժարում խառը ընտրահամակարգից եւ անցում բացառապես համամասնական ընտրահամակարգի, այսինքն՝ըստ կուսակցական ցուցակների, տեղեկացնում է «Նովոստի-Գրուզիան»։
141 պատգամավորների քվորումի պարագայում միայն 101 պատգամավոր հավանություն տվեց օրինագծին, երեքը դեմ էին։
Որպեսզի խորհրդարանը հաստատի  սահմանադրության փոփոխությունները՝ պահանջվում է պատգամավորների ընդհանուր թվի 3/4-ի աջակցությունը, այսինքն՝ 113 ձայն։ Հաշվի առնելով այն, որ ընդդիմությունն աջակցում էր օրինագծին, իսկ դա 43 ձայն է, «Վրացական երազանքին» պահանջվում էր հավաքել առնվազն 73 ձայն իր թիմից։
Այնինչ,  կառավարող թիմի 39 պատգամավոր ներկա էր քվեարկությանը, բայց ձեռնպահ մնաց քվեարկելուց եւ, հետեւաբար, չաջակցեց օրինագծին։
Խորհրդարանի ընթացակարգերի կանոններին համապատասխան, եթե սահմանադրական փոփոխության նախագիծը ձախողվում է արդեն առաջին լսումների ժամանակ, ապա այն մերժվում է եւ չի կարող երկրորդ անգամ մտցվել ընթացիկ գումարման խորհրդարան։
«Օրինագծի աջակցության համար ձայները բավարար չեղան։ Դա նշանակում է, որ 2020 թվականի խորհրդարանի ընտրությունները կանցկացվեն խառը ընտրահամակարգով, քաղաքական դաշինքներ ստեղծելու իրավունքով եւ 3 տոկոսանոց ընտրաշեմով»,- ասել է Թալաքվաձեն լրագրողներին այն բանից հետո, երբ ընդմիջում  է հայտարարել։
Ընդունված է, որ մեծամասնական համակարգն ապահովում է ընտրություններում հաղթած ցանկացած կուսակցության համար լրացուցիչ 30 տոկոս տեղ խորհրդարանում։ Արդեն մի քանի տարի շարունակ Վրաստանի քաղաքական շրջանակներում քննարկվում է այդ համակարգից հրաժարվելու անհրաժեշտությունը, որն անվանում են «արատավոր», բայց մինչեւ հիմա դա չի հաջողվել։
Մեծամասնական ընտրություններից հրաժարվել արդեն 2020 թվականին խոստացել են «Վրացական երազանք» կուսակցությունը եւ նրա առաջնորդ Բիձինա Իվանիշվիլին հունիսի 24-ին՝ զիջելով ընդդիմության եւ բողոքի մեծաթիվ ակցիաների պահանջներին։
Կառավարող կուսակցությունը պատրաստել է օրինագիծ, որը նախատեսում է զրոյական շեմ խորհրդարան անցնելու համար եւ արգելում է կուսակցություններին դաշինքներում միավորվել։ Ընդդիմությունը նման օրինագիծ գրեթե ուներ, բայց 3 տոկոսանոց ընտրաշեմով, որի օգտին կառավարող կուսակցությունը չքվեարկեց։ Միեւնույն ժամանակ, ընդդիմությունն անմիջապես հայտարարեց, որ պատրաստ է աջակցել «Վրացական երազանքի» օրինագծին։
Բայց անսպասելի պարզվեց, որ մեծամասնական ընտրահամակարգը մերժել հրաժարվում են հենց «Վրացական երազանքում»։ Մեծամասնական պատգամավորների խումբը հրաժարվեց քվեարկել այդ օրինագծի օգտին՝ դա բացատրելով նրանով, որ մեծամասնականներից հրաժարումը կթուլացնի տեղական իշխանությունները։
Ձախողման երկյուղների պատճառով քվեարկությունը երկու անգամ հետաձգվել է։
Զուգահեռ՝ կուսակցությունում երկու օր տեղի են ունեցել փակ հանդիպումներ եւ խորհրդակցություններ։ Այսօր պարզվել է, որ ընդունվել է որոշում՝ անցկացնելու «ազատ քվեարկություն», այսինքն՝ կուսակցության ղեկավարությունը հարցը կտրուկ չի դրել՝ կամ ձայն, կամ հեռացում կուսակցությունից, եւ այն թողել է ինքնահոսի։ Դատելով մեծամասնական պատգամավորների հայտարարություններից հանդիպումից հետո՝ նրանցից ոչ մեկին չի հաջողվել տարհամոզել։
Ընդդիմությունում իրավիճակը «մեծամասնականների ապստամբության» հետ կապված անվանել են ներկայացում։ Ընդդիմադիր «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության խմբակցության ղեկավար Ռոման Գոցիրիձեն ասել է, որ «անհնար է պատկերացնել, որ զինվորներն ապստամբեն արքայի դեմ»։ Նա նշել է, որ ոչ ոք չի հավատա, թե կուսակցության առաջնորդ Բիձինա Իվանիշվիլին, «որը վերահսկում է բոլոր քաղաքական գործընթացները երկրում», մի քանի ժամ բանավիճում է մեծամասնական պատգամավորների հետ, որոնք վախենում են սեփական ստվերից»։
«Եվրոպական Վրաստան» կուսակցության նախագահ Գիգա Բոկերիան կարծում է, որ հասարակությանը տված խոստումից հրաժարումը «կարող է աղետով ավարտվել կառավարող ռեժիմի համար»։ Նրա խոսքով՝ «Իվանիշվիլին խաբել է հասարակությանը»։ Նա վստահություն է հայտնել, որ հասարակության արձագանքը «արմատական կլինի»։
Բացի այդ, արդեն երկրորդ օրն է՝ խորհրդարանի մոտ տեղի է ունենում «Չհամարձակվե՛ք» ակցիան, որի մասնակիցները՝ քաղաքացիական ակտիվիստները, իշխանություններին կոչ են անում կատարել խոստումը եւ հրաժարվել մեծամասնական ընտրություններից։

В парламенте Грузии сегодня провалился законопроект, предусматривающий отказ от смешанной системы выборов и переход на исключительно пропорциональные выборы – то есть по партийным спискам, передает «Новости- Грузия»
При кворуме 141, только 101 депутат высказался за поддержку законопроекта, трое высказались против.
Для того, чтобы парламент утвердил поправки к конституции, требовалась поддержка 3/4 от общего числа депутатов, то есть 113 голосов. С учетом того, что оппозиция поддерживала законопроект, а это 43 голоса, «Грузинской мечте» требовалось по крайней мере 73 голоса из своей команды.
Между тем 39 депутатов из правящей команды присутствовали на голосовании, но воздержались от голосования и, следовательно, от поддержки законопроекта.
В итоге «Грузинской мечте» не хватило 12 голосов для утверждения своего же законопроекта.
В соответствии с правилами процедуры парламента, если проект конституционной поправки проваливается уже на первом слушании, то он отклоняется и не может быть внесен повторно в парламенте текущего созыва.
«Голосов для поддержки законопроекта оказалось недостаточно. Это значит, что выборы парламента в 2020 году пройдут по смешанной системе, с правом создавать политические блоки и 3% проходным барьером», — заявил Талаквадзе журналистам после того, как объявил на заседании перерыв.
Считается, что мажоритарная система обеспечивает любую побеждающую на выборах партию дополнительными 30% мест в парламенте. Уже несколько лет подряд в политических кругах Грузии обсуждается необходимость отказа от этой системы, которую называют «порочной», однако до сих пор это не удавалось.
Отказаться от мажоритарных выборов в парламент уже в 2020 году партия «Грузинская мечта» и ее лидер Бидзина Иванишвили пообещали 24 июня, уступив требованиям оппозиции и многочисленным акциям протеста.
Правящая партия подготовила законопроект, который предусматривает нулевой барьер для прохождения в парламент и запрещает партиям объединяться в блоки. У оппозиции был почти такой же законопроект, правда, с 3% проходным барьером, за который правящая партия не проголосовала. Вместе с тем, оппозиция сразу заявила, что готова поддержать законопроект «Грузинское мечты».
Однако неожиданно выяснилось, что поддерживать отмену мажоритарных выборов отказываются в самой «Грузинской мечте». Группа депутатов-мажоритариев отказалась голосовать за этот законопроект, мотивируя это тем, что отказ от мажоритариев ослабит местные власти.
На фоне того, что законопроект мог провалиться, голосование по поправкам переносилось дважды.
Параллельно в партии два дня подряд проходили закрытые встречи и консультации. Сегодня выяснилось, что было принято решение провести «свободное голосование», то есть руководство партии не ставило вопрос категорично – либо голос, либо исключение из партии и пустило ситуацию на самотек. Судя по заявлениям мажоритарных депутатов после встречи, никого из них не удалось переубедить.
В оппозицию ситуацию с «бунтом мажоритариев» назвали спектаклем. Глава фракции оппозиционной партии «Единое национальное движение» Роман Гоциридзе заявил, что «невозможно себе представить, чтобы пешки бунтовали против короля». Он отметил, что никто не поверит в то, что лидер партии Бидзина Иванишвили, «который контролирует все политические процессы в стране, по нескольку часов дискутирует с депутатами- мажоритариями, которые боятся собственной тени».
Лидер партии «Европейская Грузия» Гига Бокерия считает, что отказ выполнить свое обещание обществу «может закончиться катастрофой для правящего режима».  По его словам, «Иванишвили обманул общественность». Он выразил уверенность в том, что реакция общественности на это «будет радикальной».
Кроме того, уже второй день возле парламента проходит акция «Не смейте!», участники которой – гражданские активисты, призывают власти выполнить обещание и отказаться от мажоритарных выборов.