Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ դատախազների միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։ Որոշումը կհրապարակվի դեկտեմբերի 9-ին, ժամը 16.00-ին։
Հիշեցնենք, որ դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը դեկտեմբերի 6-ի նիստի ժամանակ միջնորդություն էր ներկայացրել դատավորի ինքնաբացարկի մասին։ Դատախազը կասկածի տակ էր առել դատավորի օբյեկտիվությունը։ Նրա խոսքով՝ խոսքը ոչ թե դատավորի օբյեկտիվության, այլ արտաքին գործոնների մասին է, որոնք կասկածի տակ են դնում բողոքի վերաբերյալ դատավորի որոշումը։ Դատախազը վկայակոչել է ԶԼՄ-ում ընթացիկ տարվա մայիսի հրապարակումը, ինչպես նաեւ դատավորի ներկայացրած տեղեկությունը հանցագործության մասին։ Խոսքը ոմն Արտակ Գալստյանի հրապարակման մասին է՝ կալանքից Քոչարյանին ազատ արձակելու միջնորդության պատրաստմանը դատավորի մասնակցության վերաբերյալ։ Դատավոր Պապոյանն ավելի ուշ հերքեց իր մասնակցությունը եւ տեղեկացրեց հանցագործության՝ զրպարտության մասին։ Գործը վարույթում է։
Նախորդ նիստը հետաձգվել է այն բանի հետ կապված, որ փաստաթղթերի փաթեթը, որոնք հանձնել է առաջին ատյանի դատարանը, ամբողջական չէր։ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները կբողոքարկեն առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի՝ նախկին նախագահի գրավով ազատ արձակումը մերժելու որոշումը։

Судья Апелляционного суда Мхитар Папоян удалился в совещательную комнату для вынесения решения по ходатайству прокуроров. Решение будет опубликовано в 16 часов 9 декабря.
Напомним, что прокурор Геворк Багдасарян на заседании 6 декабря представил ходатайство о самоотводе судьи. Прокурор поставил под сомнение объективность судьи. По его словам, речь не об объективности самого судьи, а внешних факторах, которые поставят под сомнение решения судьи по жалобе. Прокурор сослался на публикацию в СМИ от мая текущего года, как и о представленном судьей сообщении о преступлении. Речь идет о публикации некоего Артака Галстяна об участии судьи в подготовке ходатайства об освобождении Кочаряна из-под стражи. Судья Папоян позже опроверг свое участие и представил сообщение о преступлении – клевете. Дело находится в производстве.
Предыдущее заседание было отложено в связи с тем, что пакет документов, переданных судом первой инстанции, оказался неполным. Адвокаты Роберта Кочаряна обжалуют решение судьи суда первой инстанции Анны Данибекян об отказе освободить экс-президента под залог.