Շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Նյու Յորք 1000 հոգուց կազմված ռազմաբժշկական անձնակազմ ուղարկելու մասին կորոնավիրուսի պանդեմիայի դեմ պայքարելու համար՝ նախազգուշացնելով, որ հաջորդ շաբաթը կլինի առավել ծանր, հաղորդում է CNBC-ը։
«Դա կլինի, ըստ ամենայնի, ամենադաժան շաբաթը․․․եւ կլինեն բազմաթիվ մահեր, ցավոք»,-նշել է ԱՄՆ նախագահը Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
Դեռեւս հայտնի չէ, թե ինչպես եւ որտեղ կգործադրվեն զորքերը Նյու Յորքում, որը դարձել է պանդեմիայի էպիկենտրոնը։
«Նրանք գնում են պատերազմ։ Նրանք գնում են մարտի դաշտ, որի համար իրանականում նրանք երբեք չեն պատրաստվել»,-ընդգծել է ԱՄՆ նախագահը։
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ակտիվացրել է Ազգային գվարդիան Կալֆոռնիա, Նյու Յորք եւ Վաշինգտոն նահանգներում։
Նյու Յորք քաղաքում գրանցված է կորոնավիրուսով վարակման առնվազն 57 159 դեպք։
Նյու Յորքի նահանգապետ Էնդրյու Կուոմոյի խոսքով՝ նահանգում ընդհանուր առմամբ հաստատված է կորոնավիրուսով վարակման 113 704 դեպք։

Президент США Дональд Трамп объявил в субботу о вводе 1000 представителей военного медицинского персонала в Нью-Йорк для борьбы с пандемией коронавируса, предупредив, что следующая неделя будет наиболее сложной, сообщает CNBC
«Это будет, скорее всего, самая жестокая неделя... и будет много смертей, к сожалению», - отметил президент США в ходе брифинга в Белом доме.
Пока неясно, как и где конкретно будут использоваться войска в Нью-Йорке, который стал эпицентром пандемии.
«Они идут на войну. Они идут на битву, для которой они в действительности никогда не готовились», - подчеркнул президент США.
Ранее Дональд Трамп заявил о том, что активировал Национальную гвардию в штатах Калифорния, Нью-Йорк и Вашингтон.
В городе Нью-Йорк зарегистрировано по меньшей мере 57 159 случаев заражения коронавирусом.
По словам губернатора штата Нью-Йорк Эндрю Куомо, в штате в целом подтверждено 113 704 случая заражения коронавирусом.