ԱԺ քննարկմանը ներկայացված օրինագիծը մի շարք փոփոխությունների է ենթարկվել եւ ենթադրում է, որ հանրապետության տարբեր համայնքների ղեկավարները նվիրատվություն ստանալու դեպքում պետք է հայտարարագրի տվյալ նվիրատվությունը՝ սկսած 2020 թվականի հունվարի 1-ից: Այս մասին ԱԺ նիստում «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում հավելումներ կատարելու մասին օրինագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում հայտարարեց «Իմ քայլի» պատգամավոր, օրինագծի հեղինակներից մեկը՝ Սոնա Ղազարյանը:
Նա նշեց, որ համայնքների ղեկավարները պարտավոր կլինեն հայտնել նվիրատվության մասին միայն այն դեպքում, երբ այն գերազանցում է 100 000 դրամը: Ընդ որում, Երեւանի քաղաքապետը պարտավոր կլինի հայտնել 1 մլն դրամը գերազանցող նվիրատվության մասին: «Երեւանի քաղաքապետը պարտավոր կլինի հայտնել այդ մասին քաղաքապետարանի Erevan.am կայքի միջոցով»,-ասաց Ղազարյանը:

Представленный на рассмотрение парламента законопроект был подвергнут некоторым изменениям и предполагает, что руководители различных общин республики в случае получения пожертвования должны декларировать данное пожертвование, начиная с 1 января 2020 года. Об этом на заседании Национального Собрания в ходе обсуждения во втором чтении законопроекта о внесении дополнения в закон «О местном самоуправлении» заявила 5 мая один из авторов законопроекта, депутат от правящего блока «Мой шаг» Сона Казарян.
Как отметила парламентарий, главы общин должны будут сообщить о полученном пожертвовании лишь в том случае, если они превышают 100 тысяч драмов. При этом мэр Еревана обязан будет доложить общественности о пожертвовании лишь в том случае, если размер данного пожертвования превышает сумму в 1 млн. драмов. «Мэр Еревана обязан будет сообщить об этом через сайт столичного муниципалитета Erevan.am», - уточнила Казарян.