Սպիտակ տան խոսնակ Քայլի Մաքենանին անուղղակիորեն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, գրում է The Washington Post-ը:
Հուլիսի 6-ի Մաքենանին հիշատակել է Հայոց ցեղասպանությունը. նախկինում ԱՄՆ կառավարությունը հրաժարվում էր ճանաչել այս իրադարձությունը:
Հնարավոր է, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ամենամոտ խորհրդականը՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ուրախ չեն լինի այս կապակցությամբ, նշում է գործակալությունը:
«Միացյալ Նահանգների կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել հրաժարվելուց տասնամյակներ հետո, քանի որ դա կվաներ Թուրքիային, Սպիտակ տունը երկուշաբթի օրը հիշատակեց այդ տերմինը՝ չնայած՝ ոչ ուղիղ կերպով»,- նշվում է հոդվածում:
Դատապարտելով ցուցարարներին, որոնք պղծում են հուշարձանները հանրապետության ողջ տարածքում՝ Սպիտակ տան խոսնակ Քայլի Մաքենանի վկայակոչել է Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը՝ հնչեցնելով դրա իրական անունը:
«Կարծեց՝ գիտակցման եւ պատմական գիտելիքների պակաս կա, երբ պղծվում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը՝ ի հիշատակ մարդկության դեմ կատարված բոլոր հանցագործությունների, այդ թվում՝ նաեւ ստրկության զոհերի»,- ասել է Մաքենանին։
Սպիտակ տան խոսնակի այս հայտարարությունը վերաբերում էր մի քանի շաբաթ առաջ Կոլորադո նահանգի Դենվեր քաղաքում Կապիտոլիոլի մերձակայքում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի պղծմանը։
Մաքենանիի հայտարարությունն ակնկարկում էր ցուցարարներիհանցագործ անհարգալից վերաբերմունքին պատմության նկատմամբ:
«Սակայն սա եւս պղտոր ջրեր մտնել էր ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի համար, որը, ինչպես իր նախորդները, ակնհայտորեն խուսափում էր օգտագործել «ց» տառը»,- նշում է գործակալությունը։
Միացյալ Նահանգները երկար ժամանկ է հրաժարվում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ մեծամասամբ Մերձավոր Արեւելքում Թուրքիայի հետ ռազմավարական դաշինքի պատճառով: Օսմանյան կայսրությունը մեղադրվում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում ավելի քան 1 միլիոն հայ սպանելու մեջ:
Հոդվածի հեղինակի խոսքով՝ Բարաք Օբաման նախագահի թեկնածու լինելու ժամանակ խոստացել էր ճանաչել ցեղասպանությունը, բայց նրա ղեկավարած վարչակազմը չկատարեց խոստումը նրա գործունեության ութ տարիների ընթացքում:
Թրամփի վարչակազմը նույն կերպ խուսափում է այս հարցում ճնշում գործադրելու ուղղությամբ Կոնգրեսի ավելի վճռական ջանքերից։ Այն բանից հետո, երբ անցյալ տարի Կոնգրեսի երկու պալատների ճնշող մեծամասնության կողմից ցեղասպանությունը խորհրդանշական կերպով ճանաչող օրինագծեր ընդունվեցին, Թրամփը հրաժարվեց դրանք ստորագրել, իսկ Պետդեպարտամենտն առարկությամբ հանդես եկավ՝ հայտարարելով, որ այդ քայլը չի բխում ԱՄՆ քաղաքականությունից։
Պարբերականը նաեւ նշում է, որ Մաքենանիի հայտարարությանը արձագանքել է Ամերիկայի հայկական համագումարը։ «Մենք գնահատում ենք, որ (Թրամփի) վարչակազմը ի գիտություն է ընդունել այն, որ Դենվերում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը վանդալիզմի զոհ է դարձել, ինչպես նաեւ՝ պատմական գիտելիքների ավելի լավ ընկալման անհրաժեշտությունը»,- մեջբերում է պարբերականը կազմակերպության գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունու խոսքերը:
«Մաքենանիի կողմից բուն բառի օգտագործումը հատկապես ցայտուն է Թրամփի վարչակազմի կողմից, սակայն՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Թրամփը դադարեցրել է առանձնապես սերտ հարաբերություններն Էրդողանի հետ: Բացի այդ, Թրամփը դուրս է բերել զորքերը Սիրիայի հյուսիսից, ինչպես պնդում են ընդդիմախոսները, այդ թվում՝  շատ հանրապետականներ, թույլ տվեցին Էրդողանին սպանել քրդերին, որոնք ԱՄՆ դաշնակիցներն էին տարածաշրջանում, եւ Սպիտակ տան ազգային անվտանգության նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնն իրե վերջերս լույս տեսած գրքում հայտարարել է, որ Թրամփն Էրդողանին ասել է, որ կմիջամտի Արդարադատության նախարարության գործին, որում թուրքական ընկերություն է ներգրավված: Ըստ ամենայնի, խոսքը Halkbank-ի մասին է»,- նշում է պարբերականը։
The Washington Post-ը նաեւ նշում է, որ Սպիտակ տունը պնդելու է, որ Մաքենանին պարզապես հիշատակել է հուշահամալիրի իրական անունը, բայց նույնիսկ այդ անվան օգտագործումը Սպիտակ տանը երկար տարիներ նպատակահարմար չի եղել։

Пресс-секретарь Белого дома Кайли Макэнани косвенно признала Геноцид армян, пишет The Washington Post.
Накануне, 6 июля, Макэнани упомянула Геноцид армян: в прошлом правительство США отказывалось признавать это событие.
Возможно, ближайший советник президента США Дональда Трампа, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не будет счастлив в связи с этим, отмечает агентство.
«Десятилетия спустя после отказа правительства Соединенных Штатов признавать Геноцид армян, поскольку это оттолкнуло бы Турцию, Белый дом в понедельник сослался на этот термин, хотя и косвенно», - говорится в статье.
Осуждая протестующих, оскверняющих памятники по всей стране, пресс-секретарь Белого дома Кайли Макэнани сослалась на мемориал памяти жертв геноцида, озвучив его настоящее название.
«Кажется есть недостаток понимания и исторического знания, когда мемориал памяти жертв Геноцида армян в память о жертвах всех преступлений против человечества, включая рабство, оскверняется», - заявила Макэнани.
Эта ремарка пресс-секретаря Белого дома касалась мемориала жертвам Геноцида армян, установленного близ Капитолия в Денвере, штат Колорадо, оскверненного несколько недель назад.
Высказывание Макэнани намекало на усиление бессистемного характера преступного неуважения протестующих к истории.
«Однако это также было вхождением в мутные воды для администрации президента США, которая, подобно своим предшественникам, явно избегала использовать слово на букву «г», - отмечает агентство.
США долгое время отказывались признавать Геноцид армян во многом благодаря своему стратегическому союзу с Турцией на Ближнем Востоке. Османская империя обвиняется в убийстве более 1 миллиона армян во время Первой Мировой войны.
Согласно автору статьи, будучи кандидатом в президенты США Барак Обама пообещал признать геноцид, но его администрация так и не выполнила своего обещания за все восемь лет своей деятельности.
Администрация Трампа точно так же избегает более решительных попыток Конгресса оказать давление по этому вопросу. После принятия подавляющим большинством обеих палат Конгресса  законопроектов в прошлом году по символическому признанию геноцида Трамп отказался подписать его, и Госдеп выступил с возражением, заявив, что эта мера не укладывается в политику США.
Издание также отмечает, что на высказывание Макэнани отреагировали в Армянской Ассамблее Америки.
«Мы ценим то, что администрация (Трампа) приняла к сведению то, что мемориал Геноцида армян в Денвере стал жертвой вандализма, а также необходимость лучшего понимания исторического знания», - процитировало издание слова исполнительного директора организации Брайана Ардуни.
«Использование фактического слова Макэнани особенно бросается в глаза со стороны администрации Трампа, однако, учитывая тот факт, что Трамп прекратил особо тесные отношения с Эрдоганом. Кроме того Трамп вывел войска с севера Сирии, что, как утверждают оппоненты, в том числе и  многие республиканцы, позволило Эрдогану убить курдов, являющихся союзниками США в этом регионе.Кроме того, экс-советник Белого дома по национальной безопасности Джон Болтон  заявил в своей недавней книге, что Трамп сказал Эрдогану, что он вмешается в дело Минюста, в котором замешана турецкая компания. По-видимому, речь идет о Halkbank», - отмечает издание.
The Washington Post также отмечает, что Белый дом будет утверждать, что Макэнани просто ссылалась на фактическое название мемориала, но даже использование этого названия в Белом доме в течение многих лет было нецелесообразным.