Քանի որ Միացյալ Նահանգները արագացնում են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի որոնումը, լարվածություն է առաջացել կառավարական գիտնականների եւ առաջատար մշակողներից մեկի՝ Նուբար Աֆեյանի Moderna Inc ընկերության միջեւ, հայտնում է Reuters-ը:
Դաշնային կառավարությունը աջակցում է Moderna Inc-ի պատվաստանյութի նախագծին՝ տրամադրելով գրեթե կես միլիարդ դոլար:
Սակայն ընկերությունը վիճել է կառավարական գիտնականների հետ, հետաձգել է թեսթային արձանագրությունների տրամադրումը եւ հրաժարվել է փորձագիտական խորհրդատվություններից, թե ինչպես անցկացնել հետազոտությունը, տեղեկացնում են նախագծին ծանոթ երեք աղբյուրներ: Նրանք հայտնում են, թե լարվածությունը, որի մասին նախկինում չէին հայտնում, հանգեցրել է նրան, որ պատվաստանյութի փորձարկումների մեկնարկը ավելի քան երկու շաբաթով հետաձգվել է։
Որոշ տարաձայնություններ անհանգստություն են առաջացնում երիտասարդ կենսատեխնոլոգիական ընկերության հարաբերական անփորձության եւ այն առումով, ինչ աղբյուրները բնութագրում են որպես անձնակազմի եւ փորձի պակաս` մարդկանց վրա փորձարկումները վերահսկելու համար։
ԱՄՆ կառավարությունը նման խնդիրների չի բախվում դեղամիջոցների ճանաչված արտադրողների հետ, ինչպիսին են AstraZeneca Plc-ը եւ Johnson & amp-ը:
Moderna-ն եւ պատվաստանյութերի այլ մշակողներ աշխատում են ԱՄՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի (NIH) եւ Պարենամթերքի ու դեղամիջոցների որակի վերահսկման վարչության (FDA), ինչպես նաեւ իմունոլոգիական ցանցերի եւ պատվաստանյութերի այլ մասնագետների հետ, որոնց հանձնարարված է աջակցել փորձությունների վերահսկման գործին:
Moderna-ն հերքում է իր կողմից որեւէ սխալ, սակայն խոստովանում է «տարաձայնությունները» այն փորձագետների հետ, որոնք ներգրավվել են մի քանի ամսում պատվաստանյութ սեղծելու Թրամփի վարչակազմի խոստումների մեջ։ Պատվաստանյութ մշակելը սովորաբար տեւում է մոտ տասը տարի: Moderna-ն ասում է, որ ինքն ունի փորձառու թիմ, որի մեջ ընդգրկված են մի քանի խոշոր փորձարկումներ արած մարդիկ։
«Դա հեշտ չէր,- ասում է Moderna-ի ներկայացուցիչ Ռեյ Ջորդանը,-Ոչ ոք նախկինում նման բան չի արել՝ ոչ Moderna-ն, ոչ NIH-ը, ոչ էլ այլ ընկերություններ»:
Օրինակ, Moderna-ի ղեկավարները հրաժարվել են փորձարկումների մասնակիցների մանրամասն մոնիթորինգից, ովքեր կարող են վարակված լինել COVID-19-ով թթվածնի մակարդակի փոփոխությունը ստուգելիս, ինչը կարող է վտանգավոր բարդությունների ազդանշան լինել: Մինչ դեղամիջոցների այլ արտադրողներ կատարել են իրենց պարտականությունները, Moderna-ն կասկածի տակ է դնում այդ առաջարկությունը որպես «խոչընդոտ», որը կդանդաղեցնի զարգացումը:
Չնայած բարդ գործընթացին, ըստ կառավարության եւ ընկերությունների հայտարարությունների, Moderna-ն առաջատար է պատվաստանյութեր մշակող ընկերությունների շարքում։
Տասը տարի առաջ հիմնադրված Moderna-ն առաջ է անցել շատ ավելի մեծ ընկերություններից՝ չնայած ավելի դժվար խնդիրներին։
AstraZeneca-ն եւ Johnson and Johnson-ը նույնպես պատրաստվում են իրենց սեփական լայնամասշտաբ փորձարկումներին, բայց նրանք հետ են մնում Moderna-ից:

As the US speeds up the search for a COVID-19 vaccine, tensions have erupted between government scientists and Moderna Inc, Reuters reported.
The federal government is supporting the Moderna Inc vaccine project with nearly half a billion dollars.
But the company has sparred 'with government scientists over the process, delayed delivering trial protocols, and resisted experts’ advice on how to run the study', according to sources familiar with the vaccine project.
The sources said those tensions have led to a delay of more than two weeks in launching the trial of Moderna’s vaccine candidate, now expected in late July.
Some disagreements raise concerns about the relative inexperience of the young biotech company and what the sources described as its lack of staff and expertise to oversee the most critical phase of human trials. The US government does not face similar problems with recognized drug manufacturers such as AstraZeneca Plc and Johnson & amp.
Moderna and other vaccine developers are working with the US National Institutes of Health (NIH) and the Food and Drug Administration (FDA), as well as immunologist networks and other vaccine experts tasked by the NIH to help oversee trial design.
Moderna denied any mistakes on its part but admitted "differences of opinion” with experts involved in the effort to deliver on the Trump administration’s pledge to find a vaccine within months. It usually takes about ten years to develop a vaccine. According to Moderna, it has an experienced team that includes people who have run multiple large-scale trials.
"It has not been smooth or easy,” said Moderna spokesman Ray Jordan. "No one has ever done anything like this before — not Moderna, not the NIH, and not any of the other companies.”
In one disagreement, for example, Moderna executives resisted experts’ insistence on close monitoring of trial participants who might contract COVID-19 for changes in oxygen levels that could signal dangerous complications. According to Jordan, Moderna preferred to defer all decisions about monitoring to patients’ physicians but that the company ultimately agreed to some monitoring.
Despite the complex process, according to government and company statements, Moderna leads the race for vaccines.