Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը կոչ է արել երկրի բնակիչներին խուսափել իրենց ազգականներին այցելել Սուրբ Ծնունդին եւ շփվել նրանց հետ տեսազանգերի միջոցով երկրում կորոնավիրուսի կապակցությամբ ստեղծված իրավիճակի պատճառով, հաղորդում է Reuters-ը:
«Կանայք եւ տղամարդիկ, որոնք գտնվում են տնից հեռու մեր անվտանգությունն ապահովելու համար, գիտեն, թե ինչ է նշանակում մտերիմների հետ սահմանափակ շփում ունենալ: Նրանք գիտեն՝ ինչ է նշանակում երկար ժամանակի ընթացքում Skype-ից օգտվելու հնարավորությունն ու միմյանցից հեռու լինելու վիճակը»,-ասել է Անգելա Մերկելը:
Ռոբերտ Կոխի ինստիտուտի տվյալներով՝ Գերմանիայում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսով վարակվելու ավելի քան 31 000 դեպք, 702 պացիենտ մահացել է:
Անգելա Մերկելը բազմիցս կոչ է արել երկրի բնակիչներին խուսափել ճանապարհորդություններից եւ բարեկամների հետ հանդիպումներից առաջիկա տոնական օրերին:

German Chancellor Angela Merkel urged residents of the country to avoid visiting their relatives on Christmas and communicate with them via video calls amid the COVID-19 pandemic, Reuters reported.
“Women and men stationed far away from home to ensure our security know what it means to have limited contact with loved ones,” Merkel said in her weekly video podcast.
“They know what it means to only be able to Skype over a long period of time instead of being together,” she said, referring to Microsoft’s video calling system.
Germany recorded over 31,000 new cases and 702 deaths on Saturday, the Robert Koch Institute for infectious diseases said
Angela Merkel has repeatedly urged residents of the country to avoid travel and meetings with relatives over the coming holidays.