Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը խորհրդարանում ամենամյա ուղերձում հայտարարել է Տաջիկստանում կորոնավիրուսի նկատմամբ հաղթանակի մասին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Տաջիկստանում այլեւս կորոնավիրուս չկա, այն ամբողջությամբ ոչնչացվել է»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ բոլոր բնակիչները պետք է պահպանեն անվտանգության միջոցառումները: Նրա խոսքով՝ պետք չէ մոռանալ անձնական եւ հանրային հիգիենայի մասին:
Նախագահի խոսքով՝ Տաջիկստանի կառավարությունն անցած տարի առողջապահական ազգային համակարգի աջակցման համար հատկացրել է 1,6 մլրդ սոմոնի (ավելի քան 145 մլն դոլար), երկրում արտակարգ կարգով շահագործվել են գրեթե 30 նոր հիվանդանոցներ:
«Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար կազմակերպվել է ավելի քան 7 հազար նոր տեղ հիվանդանոցներում վարակված պացիենտների համար, որոնց սպասարկել են 5400 բուժաշխատողներ»,-ասել է Ռահմոնը:

Таджикистан полностью победил коронавирус COVID-19, заявил президент страны Эмомали Рахмон в ежегодном послании к парламенту, передает РИА Новости
«Коронавируса в Таджикистане сейчас нет, он у нас полностью уничтожен», - сказал глава государства.
Он отметил, что все жители должны соблюдать меры безопасности.
«Нам не стоит расслабляться и забывать о правилах личной и общественной гигиены», - добавил Рахмон.
По словам президента, правительство Таджикистана в прошлом году для поддержки национальной системы здравоохранения дополнительно выделило 1,6 миллиарда сомони (более 145 миллионов долларов), в стране в экстренном порядке были сданы в эксплуатацию порядка 30 новых больниц.
«Для борьбы с пандемией коронавируса было организовано свыше 7 тысяч новых мест в больницах для пациентов, инфицированных COVID-19, которых обслуживали 5400 медработников», - сказал глава государства.
По данным минздрава, в Таджикистане в течение 15 дней нет новых случаев инфицирования коронавирусом.