Ժողովրդական ճակատ կուսակցության (ԺՀՃԿ) անդամ Ռովշան Մամեդովը նոյեմբերի 11-ին բողոքի ցույցի ժամանակ ձերբակալվելուց հետո ոստիկանական բաժանմունքում խոշտանգումների է ենթարկվել: Այս մասին նա հայտնել է իր փաստաբան Նեյմաթ Քերիմլիին ոստիկանական բաժանմունքում կայացած հանդիպման ժամանակ։
Քերիմլին Turan գործակալությանը հայտնել է, որ փաստաբանի եւ նրա պաշտպանյալի շփման գաղտնիությունը խախտվել է։ Սկզբում նրան առաջարկել են շփվել ապակե միջնորմից։
«Երբ ես բողոքեցի, մեզ թույլ տվեցին առերես հանդիպել։ Սակայն մեզ հետ էր նաեւ ոստիկանության աշխատակիցը եւ դա օրենքի խախտում է», - ասել է Քերիմլին։
Մամեդովը պատմել է Բաքվի Սաբաիլյան շրջանի ոստիկանության 8-րդ բաժանմունքում ձերբակալվելուց հետո իր հանդեպ կիրառված խոշտանգումների մասին։
Այդ կապակցությամբ այսօր փաստաբանը բողոք է ներկայացրել դատախազություն։
Փաստաբանի խոսքով՝ Մամեդովին մեղադրել են իրավախախտումների մեջ (մանր խուլիգանություն եւ անհնազանդություն ոստիկանությանը) եւ 30-օրյա կալանքի դատապարտել։
Ներքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության բաժնի ղեկավար Էլշադ Հաջիեւը հերքել է ոստիկանությունում Մամեդովին խոշտանգումների ենթարկելու պնդումները։

Member of the Popular Front Party (PFPA) Rovshan Mammadov was tortured at the police station after he was detained during the November 11 protest, he told his lawyer Neimat Kerimli at a meeting at the police department.
Kerimli told Turan Agency that the meeting violated the confidentiality of communication between the lawyer and his client. At first he was offered to communicate through a glass partition.
"After I protested we were given a face-to-face meeting. But a police officer was present nearby and this is a violation of the law," Kerimli said.
Mammadov recounted the torture at the Sabail District 8 police station in Baku, after his detention.
In this regard, the lawyer today submitted a complaint to the prosecutor's office.
According to the lawyer, Mammadov was charged with offenses (disorderly conduct and failure to obey the police) and sentenced to 30 days in jail. The lawyer pointed out the inconsistency of the accusation of Mammadov that he broke the window of the police car.
According to him, the video shot by journalists also shows that Mamedov did not break the window of the police car.
The head of the Interior Ministry Press Service Department Elshad Hajiyev rejected the allegations of torture of Mamedov in the police.