Ֆրանսիան կոչ է անում ի կատար ածել եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված հանձնառությունները: Այս մասին  ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի հարցով քննարկման ժամանակ ասաց Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը:
«Վերջին շրջանի իրադարձությունները շատ են մեզ մտահոգել: 2 հանգամանք եմ ուզում ընդգծել, նախ` ԼՂ միջանցքի ազատ տեղաշարժի սահմանափակումներն անընդունելի են: Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքն է ԼՂ բնակչության մեկուսացումը, մարդասիրական հետեւանքներն օրեցօր վատթարանում են: Ֆրանսիան կոչ է անում անվերապահորեն վերսկսել ապրանքների եւ պարագաների տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, միաժամանակ լիովին ապահովելով ազգաբնակչության իրավունքները: Ֆրանսիան կոչ է անում ի կատար ածել եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված հանձնառությունները, խոսքը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մասին է: Ֆրանսիան նաեւ ընդգծում է, որ Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառության համաձայն պետք է երաշխավորված լինի մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների եւ ապրանքների տեղաշարժի անվտանգությունը Լաչինի միջանցքի երկու ուղղություններով»,-ասաց նա:
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչն ասաց,  որ Ֆրանսիան կոչ է անում  անմիջապես ազատ հասանելիություն ապահովել մարդասիրական կազմակերպությունների եւ ՄԱԿ-ի գործակալությունների համար:
«Ֆրանսիան կոչ է անում երկու կողմերին  ստեղծել միջավայր, որը նպաստավոր կլինի ընթացող բանակցություններում հաջողության հասնելու համար եւ առաջընթացի համար, որը պետք է  միայն երկխոսությամբ լինի եւ ոչ ուժի գործադրմամբ, այդ թվում երախավորվեն իրավունքներն ու երաշխիքները Ղարաբաղի բնակչության համար: Եվրամիությանը զուգահեռ Ֆրանսիան կշարունակի սատարել երկխոսության ջանքերը ՀՀ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ, մենք կսատաարենք բոլոր քննարկվող թեմաների ուղղությամբ  առաջընթացին, հատկապես խաղաղության համաձայնագրի տեքստի ուղղությամբ, սահմանազատման ու սահմանգծման եւ հաղորդակցությունների բացման եւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ: Ֆրանսիան պատրաստ է բոլոր կողմերի հետ աշխատել, օգնել հասնել արդյունքների»,-ասաց նա:

Франция призывает к безоговорочному возобновлению движения по Лачинскому коридору при полном обеспечении прав населения страны. Об этом заявила представитель Франции в ходе обсуждения ситуации в Лачинском коридоре в Совете Безопасности ООН.
«Последние события нас очень обеспокоили. Хочу подчеркнуть два обстоятельства, во-первых, ограничения на свободное передвижение по коридору Нагорного Карабаха неприемлемы. Результатом блокирования Лачинского коридора является изоляция населения Нагорного Карабаха, гуманитарные последствия усугубляются день ото дня. Франция призывает к безоговорочному возобновлению движения по Лачинскому коридору при полном обеспечении прав населения страны.  Мы призываем к выполнению обязательств, предусмотренных в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года. Франция также подчеркивает, что согласно взятом Азербайджаном обязательствам  должна быть гарантирована безопасность передвижения людей, транспортных средств и товаров в обоих направлениях Лачинского коридора», - отметила она.
Дипломат также призвала к немедленному свободному доступу для гуманитарных организаций и агентств ООН.
«Франция призывает обе стороны создать среду, которая будет благоприятна для успеха в переговорах и для прогресса, который должен быть достигнут только путем диалога, а не путем применения силы, включая признание прав и гарантий для народа Карабаха.  Вместе с Европейским Союзом Франция будет и впредь поддерживать усилия диалога между Арменией и Азербайджаном, мы будем поддерживать прогресс по всем обсуждаемым темам, особенно в направлении текста мирного соглашения, делимитации и демаркации, открытия коммуникаций и установление мира в регионе. Франция готова работать со всеми сторонами, чтобы помочь добиться результатов», - заключила дипломат.