Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի հավատարիմ կողմնակիցները շարունակում են հավատալ, որ նա միակ քաղաքական գործիչն է, որն ունի այնպիսի գրավչություն, որը կարող է փրկել Պահպանողական կուսակցության մարող ճակատագիրը:
Սակայն նախքան նա վերադառնալու որեւէ հնարավորություն կունենա, նա պետք է անցնի եւս մեկ «կարեւոր հանդիպում», որը կլինի նրա ամենամեծ խոչընդոտը, գրում է The Guardian-ը։
«Դա բարձր խաղադրույքովներով ներկայացում կլինի: Խոշորագույն հեռարձակողները նախատեսում են ցույց տալ նախկին վարչապետի բոլոր ցուցմունքները արտոնությունների խորհրդարանական հանձնաժողովի առջեւ, որը ուսումնասիրում է այն հարցը, թե արդյոք նա մոլորեցրել է պատգամավորներին՝ կորոնավիրուսային համավարակի ժամանակ օրենքը խախտող երեկույթների հարցում:
Հետաքննության ընթացքում ներկայացվել են այնքան գաղտնի ապացույցներ, որ ինչպես հայտնել են The Observer-ին, դրանք պահվում են «հուսալի սենյակում»։ Մուտքն ու ելքը թույլատրվում է միայն նրանց, ովքեր ունեն համապատասխան անցագրեր եւ մուտքի համար հիմքեր։ Աղբյուրներից մեկը նշել է, որ երեկույթների վերաբերյալ որոշ պնդումներ «բավականին տարօրինակ են եղել, եւ որ նոր տեղեկություններ կարող են հայտնվել:
Մինչդեռ Ջոնսոնի երկար սպասված ելույթը, որը կարող է լինել փոքրաթիվ հանրային լսումներից մեկը, տեղի կունենա ավելի ուշ, քան նախապես նախատեսված էր հանձնաժողովին տրամադրված մեծ քանակությամբ փաստաթղթերի պատճառով: Այժմ սպասվում է, որ նա տեսախցիկների առջեւ կհայտնվի հաջորդ ամիս։ Սա ուղիղ եթերով կհեռարձակվի խորհրդարանական հեռուստաալիքով, իսկ Sky News-ը, ինչպես գիտեք, արդեն որոշել է ցուցադրել նրա բոլոր ցուցմունքները։
Վերջին շաբաթների ընթացքում խաղադրույքները բարձրացել են, քանի որ Ջոնսոնը մի շարք ելույթներ է ունեցել, որոնցից մի քանիսը ուղղված են եղել կողմնակիցների աջակցությանը, իսկ մյուսները նպատակ են ունեցել շահույթ բերել պաշտոնից վարչապետի հեռանալուց հետո:
Անցյալ շաբաթ նա գրանցել է 1 միլիոն ֆունտ սթեռլինգ նվիրատվություն իր գրասենյակին թայլանդական ծագումով բրիտանացի գործարար Քրիստոֆեր Հարբորնի կողմից, որը նախկինում միլիոնավոր ֆունտ է տրամադրել Նայջել Ֆարաջի Brexit կուսակցությանը: Նրան եւ նրա ընտանիքին աջակցում է նաեւ միլիարդատեր Բեմֆորդների ընտանիքը, որը Ջոնսոնին տրամադրել է երկու տուն, որոնցից յուրաքանչյուրի արժեքը հայտարարագրվել է որպես ամսական 10 000 ֆունտ սթեռլինգ:
Իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել Ուայթհոլում համավարակի ժամանակ, արդեն բարձրաձայնվում են արտոնությունների հանձնաժողովի կողմից քննարկվելուց առաջ: Անցյալ շաբաթ Ջոնսոնին մեղադրել են այն բանի համար, որ նա կարանտինի ժամանակ երեկույթներից մեկում կատակել է, թե «սա այս պահին Մեծ Բրիտանիայի ամենամեկուսացած կուսակցությունն է»: Նա բազմիցս հայտարարել է պատգամավորներին, թե չի իմացել, որ հավաքները խախտում են կորոնավիրուսային համավարակին վերաբերող այն ժամանակվա օրենքները։
Ջոնսոնի ներկայացուցիչը չի հերքել այդ մեկնաբանությունները՝ միաժամանակ նշելով, որ այն ժամանակվա վարչապետը «անընդհատ աշխատում էր», որ կառավարությունն ամեն ինչ անի համավարակի ժամանակ կյանքեր փրկելու եւ գոյության միջոցները պաշտպանելու համար:
Ինչ էլ որ պատահի ուղիղ եթերում Ջոնսոնի հարցաքննության ժամանակ, որոշ պատգամավորներ կարծում են, որ Ռիշի Սունակին նույնպես լուրջ խնդիր է սպասում կապված կուսակցական հետաքննության հետ: Խորհրդարանի անդամները պետք է կողմ քվեարկեն միջկուսակցական հանձնաժողովի կողմից առաջարկված Ջոնսոնի դեմ ցանկացած պատժամիջոցի: Թեեւ դա, ամենայն հավանականությամբ, կլինի «ազատ» քվեարկություն՝ առանց կշտամբանքի, որոշ պատգամավորներ ասել են, որ իրականում Պահպանողական կուսակցության անդամները խորհուրդ կխնդրեն, թե ինչպես պետք է քվեարկեն:

Former UK Prime Minister Boris Johnson’s loyal band of supporters continue to believe he is the only politician with the box-office appeal to turn around the Conservative Party’s ailing fortunes, The Guardian reported.
Before he has any chance of plotting a comeback, however, he will have to endure another box-office encounter that represents his biggest obstacle.
In what will be a high-stakes spectacle, major broadcasters are planning to air the entirety of the former prime minister’s testimony to parliament’s privileges committee, which is examining whether he misled MPs about law-breaking parties during the Covid pandemic.
So much sensitive evidence has been submitted to the inquiry that the Observer has been told it is being kept in a “strong room”. Only those with proper passes and reasons for access are allowed in and out. One source said some of the claims about parties were “decidedly weird”, and that new information would come to light.
Meanwhile, Johnson’s eagerly anticipated appearance—which could be one of only a small number of public hearings—will happen later than originally planned as a result of the quantity of documents the committee has been given. He is now expected to appear before the cameras next month. This will be broadcast live on parliament’s televised feed, and Sky News is already understood to have decided to show his whole evidence session.
The stakes have been raised in recent weeks as Johnson has broken cover with a series of speeches and appearances, some designed to keep his supporters onside and others to cash in since leaving office—a process he has described to friends as putting “hay in the loft” before he can embark on a comeback.
Last week, he recorded a £1m donation to his office from Christopher Harborne, a Thai-based British businessman who had previously given millions of pounds to Nigel Farage’s Brexit party. He and his family are also being supported by the billionaire Bamford family, who have provided Johnson with two homes declared as costing £10,000 each for the month.
The events that took place in Whitehall during the pandemic are already being raised ahead of the privileges committee examination. Last week, Johnson was accused of joking at one leaving party during lockdown that “this is the most unsocially distanced party in the UK right now.” He repeatedly told MPs that he did not know gatherings broke Covid laws in place at the time.
A spokesperson for Johnson did not deny the comment but said the then prime minister had “worked constantly” to ensure the government did all it could to save lives and protect livelihoods during the pandemic.
Whatever happens during the live questioning of Johnson during the inquiry, some MPs believe there is also a serious problem ahead for Rishi Sunak over the parties inquiry. MPs will have to vote on any sanction on Johnson recommended by the cross-party committee. While it is likely to be a “free” unwhipped vote, some MPs said that, in reality, the Conservative Party would seek advice over how they should vote.