Լրատվականներից մեկում այսօր՝ հունիսի 1-ին, տարածված տեսանյութի իրադարձությունները, որտեղ երեւում է, թե ինչպես է Դիլիջանի քրեականի պետ Արսեն Ղայթմազյանը ծեծի ենթարկում 16-ամյա երիտասարդին, տեղի է ունեցել ապրիլի 10-ին։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը։
Քաղաքացու հաղորդումը Դատախազությունից Քննչական կոմիտե է ստացվել մայիսի 10-ին և նույն օրը ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (անչափահասի նկատմամբ ֆիզիկական ներգործությունը) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ և կատարվել նախաքննություն։ 2006թ․ ծնված երիտասարդը, ով ռեստորանահյուրանոցային համալիրում աշխատում է որպես մատուցող, ճանաչվել է տուժող։
Արտաքին զննությամբ վերջինիս վրա մարմնական վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել։
Նախաքննության ընթացքում Ա․ Ղ․-ն վարույթ իրականացնող մարմնին ներկայացրել է դիմում, այն մասին, որ ամբողջությամբ զղջում է կատարածի համար, հանդիպել է տուժողին և ներողություն խնդրել նրանից, պատրաստ է ներողություն խնդրել նաև նրա ծնողներից, լրիվությամբ հասկացել և գիտակցում է, որ դրսևորել է ոչ պատշաճ վարքագիծ և խնդրել է իր նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում չհարուցել՝ գործուն զղջալու հիմքով:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ Ա․ Ղ․-ն վարույթի շրջանակում համագործակցել է վարույթ իրականացնող մարմնի հետ, որևէ կերպ չի վիճարկում իրեն մեղսագրվող արարքը, որը համարվում է ոչ մեծ ծանրության հանցավոր արարք՝ 2023թ․ մայիսի 29-ին միջնորդություն է ներկայացվել քրեական վարույթով հսկող դատախազին նրա նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, գործուն զղջալու, այսինքն ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, քրեական հետապնդում չհարուցելու մասին, որը բավարարվել է:

События видеоматериала, обнародованного 1 июня в одном из средств массовой информации, в котором видно, как начальник отдела уголовного розыска города Дилижан А.Г. избивает 16-летнего юношу, произошли 10 апреля. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am пресс-секретарь СК Армении Гор Абрамян.
Сообщение гражданина поступило из прокуратуры в СК Армении 10 мая и в тот же день было инициировано уголовное производство по пункту 3 части 2 статьи 195 УК Армении. Молодой человек (2006 г.р.), работающий официантом в ресторанном комплексе, признан потерпевшим.
В ходе предварительного следствия А.Г. представил в орган, осуществляющий производство, заявление о том, что сожалеет о содеянном, упомянув и о том, что он встретился с пострадавшим и попросил у него прощения, готов извиниться и перед родителями юноши. При этом начальник отдела уголовного розыска города Дилижан попросил не возбуждать общественного уголовного преследования в его отношении.
С учетом вышеизложенного и того, что А.Г. в рамках производства сотрудничал с органом, осуществляющим производство, прокурору было представлено ходатайство о не возбуждении уголовного преследования, что было удовлетворено.
Напомним, что ArmLur.am опубликовал видеоматериал, на котором, как сообщает сайт, начальник отдела уголовного розыска города Дилижан Тавушской области МВД Армении в одной из гостиниц избивает 16-летнего несовершеннолетнего юношу. Видно, как полицейский заходит в гостиничный комплекс «Агарцин» и заказывает номер. Официант говорит, что за заказанный номер нужно заплатить, после чего между ними завязывается спор о сумме, в ходе которого начальник отдела уголовного розыска ударяет официанта.