Միացյալ Նահանգները Լեհաստանին առաջարկում են Patriot հակահրթիռային համալիրների մարտկոցներից մեկը տեղափոխել Մերձավոր Արևելք։ Այս մասին գրում է Rzeczpospolita պարբերականը։
Ըստ հրապարակման՝ դիտարկվում է նաև Լեհաստանին արդեն իսկ մատակարարված Patriot համակարգերի համար նախատեսված PAC-3 MSE հրթիռների փոխանցման հնարավորությունը։ Լեհաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի ներկայացուցիչ Յանուշ Սեյմեյը պարբերականին հայտնել է, որ «ամերիկացիներն այս հարցերում որևէ ճնշում չեն գործադրում»։
Լեհական բանակն այժմ տնօրինում է Patriot ՀՕՊ համակարգերի երկու մարտկոց, որոնք ներառում են 16 արձակման կայանք։ Համակարգերը լիարժեք մարտական պատրաստվածության են բերվել 2025 թվականի վերջին։ Պայմանագիրը նախատեսում է նաև շուրջ 200 միավոր PAC-3 MSE հրթիռների մատակարարում Լեհաստանին, որոնց մեծ մասն արդեն գտնվում է երկրում։

США предлагают Польше передислоцировать одну из батарей противоракетных комплексов Patriot на Ближний Восток, пишет газета Rzeczpospolita.
Также рассматривается возможность передачи уже поставленных в Польшу ракет PAC-3 MSE для систем Patriot, указано в материале. Представитель министра национальной обороны Януш Сеймей заявил изданию, что «американцы не оказывают никакого давления по этим вопросам».
Польская армия располагает двумя батареями систем ПВО Patriot, включающими 16 пусковых установок. Полная боевая готовность была достигнута к концу 2025 года. Контракт также предусматривает поставку в Польшу около 200 ракет PAC-3 MSE. Большая часть из них уже находится в Польше, уточняет Rzeczpospolit