Հունիսի 28-ի առավոտյան դրությամբ Ռուսաստանի Խանտի-Մանսիական ինքնավար օկրուգում արձանագրվել է բնական հրդեհների 23 օջախ, հայտնում է «Московский комсомолец»-ը։
Հրդեհի ընդհանուր տարածքը գերազանցում է 3,6 հազար հեկտարը։ Միևնույն ժամանակ, տարածաշրջանային ծառայությունների տվյալներով, բնակավայրերի և արդյունաբերական օբյեկտների համար վտանգ չի արձանագրվում։
Ինչպես ճշտում են Յուգրայի ընդերքօգտագործման և բնական ռեսուրսների վարչությունից, մեկ օրվա ընթացքում հրդեհների թիվն աճել է նախորդ օրվա համեմատ։ Նախօրեին հինգ շրջաններում՝ Բելոյարսկի, Կոնդինսկի, Խանտի-Մանսիյսկի, Նիժնևարտովսկի և Սուրգուտսկի, արձանագրվել էր 17 օջախ՝ մոտ 316 հեկտար տարածքում։ Դրանց մի մասը տեղայնացվել էր։
Նոր ամփոփագրերում հաղորդվում է, որ գործող 23 հրդեհներից ութն արդեն տեղայնացվել են։ Դրանց ընդհանուր տարածքը կազմում է մոտ 195,8 հա։ Ընդհանուր առմամբ կրակով ընդգրկված է 3 675,3 հա տարածք։ Հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավված է 298 մարդ, ինչպես նաև ավիացիա, որն օգտագործվում է դժվարամատչելի հատվածների վրա ջուր թափելու համար։
Նիժնևարտովսկի շրջանում ավելի վաղ սահմանվել էր համայնքային մակարդակի արտակարգ իրավիճակի ռեժիմ։ Այն գործելու է մինչև 2026 թվականի հուլիսի 18-ը։ Իշխանությունները իրավիճակի բարդացումը կապում են ամպրոպային ճակատի անցման և երկարատև երաշտի հետ, որոնք նպաստել են կրակի տարածմանը։
Տարվա սկզբից տարածաշրջանում արդեն վերացվել են տասնյակ հրդեհներ՝ 25 լանդշաֆտային հրդեհ ավելի քան 1,6 հազար հա տարածքում, ավելի քան 200 անտառային հրդեհ մոտ 11 հազար հա տարածքում, ինչպես նաև երկու հրդեհ՝ հատուկ պահպանվող բնական տարածքներում։ Յուգրայում հրդեհավտանգ սեզոնը սկսվել է ապրիլի 25-ին և շարունակվում է մինչ այժմ։

По состоянию на утро 28 июня в Ханты-Мансийском автономном округе России зафиксировано 23 очага природных пожаров, сообщает «Московский комсомолец».
Общая площадь, пройденная огнём, превышает 3,6 тыс. гектаров. При этом угрозы для населённых пунктов и промышленных объектов, по данным региональных служб, не отмечается.
Как уточняют в департаменте недропользования и природных ресурсов Югры, за сутки количество возгораний увеличилось по сравнению с предыдущим днём. Накануне в пяти районах — Белоярском, Кондинском, Ханты-Мансийском, Нижневартовском и Сургутском — фиксировалось 17 очагов на площади около 316 гектаров. Часть из них была локализована.
В новых сводках сообщается, что из 23 действующих пожаров восемь уже локализованы. Их суммарная площадь составляет около 195,8 га. Всего огнём охвачено 3 675,3 га. На тушении задействованы 298 человек, а также авиация, которая используется для сброса воды на труднодоступные участки.
В Нижневартовском районе ранее был введён режим чрезвычайной ситуации муниципального уровня. Он действует до 18 июля 2026 года. Власти связывают осложнение обстановки с прохождением грозового фронта и продолжительной засухой, которые способствовали распространению огня.
С начала года в регионе уже ликвидированы десятки возгораний: 25 ландшафтных пожаров на площади более 1,6 тыс. га, свыше 200 лесных пожаров на площади около 11 тыс. га, а также два пожара на особо охраняемых природных территориях. Пожароопасный сезон в Югре начался 25 апреля и продолжается до настоящего времени.